25 bin öğretmen atanacak

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, 25 bin öğretmen ataması yapılacağını açıkladı.

25 bin öğretmen atanacak

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz; çeşitli ziyaretler gerçekleştirmek amacıyla gittiği Van'da öğretmen atamaları ile açıklama yaptı.

MÜJDEYİ VERDİ

Yılmaz; eğitimin kalitesinin arttırılması için ana unsurlardan birinin de öğretmen başına düşen öğrenci sayısını azaltmak olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

"Bunun için daha fazla öğretmen görevlendirmek gerekiyor. Son iki yılda 3 binin üzerinde öğretmen görevlendirmesi yapıldı. Sözleşmeli öğretmen uygulamasını başlattık. Van'daki eğitimin kalitesi eskiye oranla iyi olduğunu söylüyor yöneticilerimiz. Öğretmenlerimiz ne kadar kalacağını biliyor, öğrencileri tanımaya başladılar. Yeni öğretmen alımı dönemini başlattık. 25 bin öğretmen ataması gerçekleştirilecek. Bunlardan bin öğretmeni de belki daha fazlasını, Van'a gönderme konusunda mutabakata vardık."

Bakan, Van'da ilkokullarda öğretmen başına düşen öğrenci sayısının 35'ten 20'ye düştüğünü belirtereş şu ifadeleri kullandı:

"6 bin 136 öğretmen vardı 2002'de. Şimdi 16 bin 329. 3 bin 800 dersliğimiz varken şimdi 11 bin 796 dersliğimiz var. 3 katından fazla. Toplam öğrenci sayımız da 331 bin. Bunun yanında üniversitemizde de 33 bine yakın öğrencimiz var. Okul öncesi eğitimden başlayarak yüksek öğretimin sonuna kadar bölgedeki insanlarımızın istediği eğitim hizmetini yerinde alabilmesi için elimizden gelen gayreti gösteriyor. Yatırımlarımız tamamlandıktan sonra eğitimin kalitesinin daha çok artırmak için hep birlikte çalışacağız."

Yorumlar

Yorumumun sitede yayınlanmasını kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş..