ABD'de hükümet faaliyetleri durduruldu

ABD'de her yıl yaşanan bütçe krizi, bu defa Donald Trump Hükümeti'ne daha ilk yılında kepenk kapattırdı. Kriz uzarsa, büyük mali kayıp yaşanacak.

ABD'de hükümet faaliyetleri durduruldu

Cumhuriyetçiler ile Demokratlar'ın bütçe konusundaki anlaşmazlıkları, ABD'de hükümete kepenk kapattırdı. Donald Trump başkanlığındaki hükümet böylece ilk yıldönümünde resmi olarak kapanmış oldu. Geçici bütçe kongreden, 197 oya karşılık 230 oy ile geçmesine rağmen, 'senato' engeline takıldı. Partiler, yeni bir bütçe planı üzerinde uzlaşma sağlanamayınca; cuma günü gece yarısından sonra ABD'de 'hükümet krizi' ortaya çıktı. Kriz çözülene kadar bütün federal hizmetler durdurulurken; hükümet çalışmaları da geçici süre ile askıya alındı. Müzeler, parklar, devlet hastaneleri bu süre boyunca kapalı kalacak. Bu doğrultuda 2 milyon federal personelin yüzde 40'ı ücretsiz izinli olarak evlerine gönderiliyor. Krizin uzaması halinde, gazilik ve emeklilik maaşları ödenemeyecek; ülke genelinde vize ve pasaport işlemleri yapılamayacak. 

SON KRİZ 24 MİLYAR DOLAR'A MÂL OLDU
Demokratlar'ın bütçe tasarısına karşı çıkmasının altında, ülkeye çocuk yaşta ailelerince kaçak yollar ile getirilen 800 bin dolayındaki genç göçmeni koruma altına alan DACA isimli programa yönelik anlaşmazlık yatıyor. Demokrat Kongre Üyeleri, bütçeye destek olmak için DACA göçmenlerine bir an önce çözüm getirilmesini bekliyor. Cumhuriyetçiler ise DACA programı için mart ayına kadar zaman olduğunu savunuyor ve Demokratları, kaçak göçmenleri, Amerikan ordusu, kamu çalışanları ve ülke halkının üzerinde göstermekle eleştiriyor. Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada; 'Demokratlar'ın siyasetinin ülke güvenliğine tercih edilen bir politika' olarak yorumlandı. Öte yandan ABD'de bütçe krizi geçmişte 13 defa daha hükümet faaliyetlerinin durmasına yol açmıştı. 2013'teki son krizin ülkeye faturası, tam 24 milyar Dolar olmuştu.

Yorumlar

Yorumumun sitede yayınlanmasını kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş..