ABD'den Türkiye'ye küstah çağrı

ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Ann Nauert yaptığı açıklamada, “Türkiye’yi böyle bir adım atmamaya çağırıyoruz” dedi.

ABD'den Türkiye'ye küstah çağrı

Amerika Birleşik Devletleri'nden olası Afrin operasyonuna ilişkin açıklamalar gelmeye devam ediyor. Gün içinde ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Pentagon'un açıklamalarından sonra bir açıklama da ABD Dışişleri Sözcüsünden geldi.

ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Ann Nauert, Türkiye'nin düzenleyeceği olası Afrin operasyonuyla ilgili "Türkiye'yi böyle bir adım atmamaya çağırıyoruz." ifadelerini kullandı.

Pentagon, Suriye'de terör örgütü PYD/PKK'nın paravanı SDG'ye kurdurmayı planladıkları "Sınır Güvenliği Gücü"nün "yeni bir ordu" veya "konvansiyonel sınır muhafız gücü" olmadığını iddia etmişti.

Pentagon açıklamasında, "ABD, Suriye'de yerel güvenlik güçlerini eğitmeye devam ediyor. Eğitim, toplumları yıkıma uğramış mültecilerin evlerine dönmeleri için güvenliği artırmak üzere tasarlanmıştır. DEAŞ'ın aynı zamanda yönetimsiz ve kurtarılmış olan yerlerde tekrar ortaya çıkmaması için gereklidir. Bu yeni bir 'ordu' veya 'konvansiyonel sınır muhafız gücü' değildir." demişti.

Dışişleri Bakanı Tillerson "Suriye'nin kuzeyinde sınır koruma birlikleri kurulacağı" haberlerine ilişkin, "Türkiye'ye bir açıklama borcumuz var. Bu, tamamen yanlış resmedilmiş ve yanlış tanımlanmış bir durum ve bazı kişiler yanlış konuşmuş. Herhangi bir sınır güvenlik gücü kurmuyoruz." yorumunu yapmıştı.

Yorumlar

Yorumumun sitede yayınlanmasını kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş..