AYM'nin kararı Polis ve Polis emeklilerini üzdü

CHP, Emniyet-Sen’in talebiyle polislerin de Jandarma ve sahih güvenlikle aynı maaş ve emeklilik hakları eşitlenmesi başvurusunu AYM reddetti.

AYM'nin kararı Polis ve Polis emeklilerini üzdü

Emniyet-Sen’in  Jandarma ve deniz polisi olarak adlandırılan Sahil Güvenlikle aynı işi yapmalarına rağmen maaş ve emeklilik haklarının eşitlenmesi talebi üzerine CHP Anayasa Mahkemesine başvuruda bulunmuştu. AYM kararının Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından polis ve polis emeklileri bir kez daha üzüldü.

Peki ama bu karar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurulabilir mi? İşte yanıtı:

CHP, başvuru dilekçesinde kır polisi olarak adlandırılan Jandarma ve deniz polisi olarak adlandırılan Sahil Güvenlikle aynı işi yapıyor olmasına rağmen, onların maaş ve emeklilik hakları 3600 ek göstergeyle hesaplanırken, polisin 3000 ek göstergeyle hesaplanmasının Anayasa’ya aykırı olduğu vurgulanmıştı. 
Bunun da Anayasa’nın Türkiye Cumhuriyeti Devletinin hukuk devleti olduğu ile eşitlik ilkesine aykırı olduğu iddia edilmişti.

Polis, jandarma ve sahil güvenlik personelinin görev alanları farklı

AYM, polis ile sahil güvenlik ve jandarma arasındaki maaş farkının eşitlik ilkesine aykırı olmadığı kararı verdi. Polis, jandarma ve sahil güvenlik personelinin görev alanlarının birbirinden farklı olduğu vurgulandı. Ayrıca jandarma ve sahil güvenliğin emniyet ve asayiş ile kamu düzenini sağlama görevlerinin yanısıra seferberlik ve savaş hallerinde askeri görevleri bulunduğuna dikkat çekildi.

4 AYM üyesi karşı çıktı

AYM, polisin 3600 ek gösterge talebini 11 oyla reddettiği kararına 4 üye karşı çıktı. Serdar Özgüldür, Osman Alifeyyaz Paksüt, Recep Kömürcü ve Celal Mümtaz Akıncı’nın karşıoy yazısında şu gerekçe dikkat çekti:

“Anayasa tarafından koruma altına alınan, ücretin emeğe göre belirlenmesi ve ücrette adalet ilkeleri karşısında, hakkaniyete uygun düşmediği, bu nedenlerle kuralın Anayasa’ya aykırı olduğu kanaatindeyiz.”

AİHM’e başvurulamaz

Emniyet-Sen Avukatı ve Basın Sözcüsü Emrah Aytekin, Anayasa Mahkemesi kararının ardından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurulabileceği iddialarına şöyle yanıt verdi: 

“Polis, Jandarma ve sahil güvenlik ile birebir aynı işi yapıyor. Onlar kır ve deniz polisleri ama emeklilik haklarında büyük farklılıklar var. AYM, CHP’nin başvuru dilekçesindeki gibi bizim talebimiz doğrultusunda karar verseydi emekli polis maaşları hizmet yılına göre 500 ila 600 lira; emekli ikramiyeleri de 10 ila 20 bin lira artacaktı. Bu başvuru anamuhalefet partisi tarafından yapıldığı için ve AYM de düzenlemeyi Anayasa’ya aykırı bulmadığı için karar kesindir. Bu durumda AİHM’e gidilemez. Bu kararla AİHM yolu kapandı.”

AİHM'e gidilemiyorsa başka bir yol yok mu?

Aytekin, karara karşı çıkan 4 üyenin polisin iddialarına katıldığını vurguladı. Aytekin, "AİHM'e gidilemiyorsa başka bir yol yok mu" sorusuna şöyle yanıt verdi:

"Emekli bir polis memuru neden benim maaşım 3600 ek göstergeden değil, diyerek idare mahkemesinde dava açarsa ve mahkeme de onu haklı bulup AYM'ye götürebilir. Daha önce kadının kocasının soyadını kullanmak istemediği davada AYM,, kadının başvurusunu reddetmişti. Ama aynı kadın konuyu idare mahkemesi üzerinden AYM'ye taşımış ve kazanmıştı. Çünkü Anayasa Mahkemeleri iç denetlemeyi yaparkan 90.maddeye yani uluslararası sözleşmelere aykırılık incelemesi yapmıyor. Ama bireysel başvurularda AİHM görevi üstleniyor ve başvuruyu bu açıdan değerlendiriyor. İkinci bir yol ise hükümetin polise de 3600 ek gösterge vermesi."

Hürriyet

Yorumlar

Yorumumun sitede yayınlanmasını kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş..