Bedelli askerliğin ekonomisi belli oldu

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yükümlülük sistemini kökten değiştirecek yeni askerlik sisteminin detaylarını açıkladı.

Bedelli askerliğin ekonomisi belli oldu

Yeni askerlik sistemi, kendi kendini ekonomik olarak çevirebilecek bir kapasitede oluşturuldu. Bedelli askerlik ve dövizli askerlikten gelen gelirle, zorunlu askerliğini profesyonel olarak yapacakların maaşları karşılanacak. Bir bedelli yükümlüsünden gelecek 31 bin 343 lira gelir ile bir asteğmenin 6 aylık maaşı karşılanabilecek.


Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yükümlülük sistemini kökten değiştirecek yeni askerlik sisteminin detaylarını açıkladı. Nihai çalışmanın Cumhurbaşkanın onayından sonra netleşeceğini söyleyen Akar, sistemin esnek ve modern olduğunu ifade etti.

BİR ASTEĞMENİN 6 AYLIK MAAŞI ÖDENEBİLECEK

Yeni askerlik sistemi, kendi kendini ekonomik olarak çevirebilecek bir kapasitede oluşturuldu. Bedelli askerlik ve dövizli askerlikten gelen gelirle, zorunlu askerliğini profesyonel olarak yapacakların maaşları karşılanacak. Bedelli askerlik ücreti bir formüle göre şekillendi. Bedelli askerlik ücreti; 40.000 gösterge X memur maaş kat sayısı x 6 işleminden çıkan sonuca göre belirlendi. Buna göre, bugün itibariyle bedelli askerliğin ücreti 31 bin 343 lira oldu. Bir bedelliden sağlanacak ücret ile, 6 ay boyunca bir asteğmenin maaşı ödenebilecek. Yedek subay olarak görev yapan bir asteğmenin çıplak maaşı şu anda 5 bin 200 lira. Asteğmenin görev yaptığı bölge, sınıf ve birliğe göre bu maaşın üzerine tazminatlar da ekleniyor. Buna göre bir bedelli yükümlüsünden gelecek 31 bin 343 lira gelir ile bir asteğmenin 6 aylık maaşı karşılanabilecek.

DÖVİZ GELİRİ DE MAAŞA DÖNÜŞECEK

Ayrıca memur maaşlarının değişmesinden dolayı 6 ayda bir bedelli askerlik ücreti güncellenecek. Dövizli askerlik ücreti de bedelli askerlik ücretiyle eşit hale getirildi. Yurt dışı dövizli askerlik bedeli bugünkü kurla 5 bin 113 euro olarak belirlendi. Dövizli askerlikten gelen gelir de askerliğini profesyonel olarak yapanların maaşlarına kaydırılacak. Yani askerliğini isteğe bağlı olarak sözleşmeli er-erbaş, yedek astsubay ve yedek subay olarak yapacakların masrafları bedelli ve döviz uygulamasından sağlanacak. Sistemin sürekliliği sayesinde kendi kendi yeten bir ekosistem oluşturacak.

145 BİN KİŞİLİK KONTENJAN

Sistemde bedelli askerlik uygulaması kalıcı hale geldi. Bedelli askerlikte uygulanan yaş sınırı da kaldırıldı. Bedelli askerlik süresi 1 ay olarak belirlendi. İlk yıl için bedelli askerlikten faydalanacak kontenjan sayısı 145 bin olarak açıklandı. Başvuru sayısının 145 bini aşması halinde kura çekimi yapılacak.

BEDELLİYE GELEN ELEŞTİRİLER

Yeni sistemin açıklanmasıyla, özellikle bedelli askerliğe bazı eleştiriler geldi. Son bedelli askerlik ücreti 15 bin lira olarak belirlenmişti. Bir önceki uygulamaya göre bedelli askerlik ücretine iki kat zam gelmiş oldu. Ayrıca 21 gün askerlik yapan bedelliler artık 30 gün zorunlu askerlik yapacak. Yükümlüler, sürenin ve ücretin artmasına sıcak bakmadıklarını dile getiriyor. Son yapılan bedelli uygulamasından 635 bin kişi faydalanmıştı. 145 bin kişilik kontenjanın aşılmaması için ücret ve sürede zamma gidildiği düşünülüyor.

KIŞLADAKİLER YARARLANABİLECEK Mİ?

Yeni sistemde merak edilen bir diğer konu ise, çalışmanın yasalaşmasıyla, aktif olarak kışlada bulunan askerleri etkileyip etkilemeyeceği. Sistemin yasalaşmasıyla, 6 ay askerliğini tamamlamış erlerin terhis olması bekleniyor. Konuyu sorduğumuz askeri yetkililer, çalışmanın devam ettiğini ve ilerleyen günlerde yapılacak bir basın toplantısıyla bu sorunun da yanıtlacağını söyledi.

Yorumlar

Yorumumun sitede yayınlanmasını kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş..