Beynini bilgisayara aktarmak için kendisini öldürecek

ABD' de yaşayan milyarder girişimci beynini bilgisayara aktarmak için kendisini öldürecek.

Beynini bilgisayara aktarmak için kendisini öldürecek

ABD'DE 32 yaşındaki bir girişimci sonsuz yaşamı tatmak için kendisini öldürecek.

Silikon Vadisi milyarderi Sam Altman, hayatını dijital ortamda sonsuza kadar sürdürmek için bilim kurgu filmlerini aratmayacak bir istekte bulundu. Sam Altman, beyni muhafaza edip bir gün dijital ortama aktarmayı ve böylelikle sonsuz yaşamın kapılarını aralamayı vaat eden Nectone şirketinin bekleyenler listesine adını yazdırdı.

 

AKILLAR BİR GÜN DİJİTALLEŞECEK

Beyni muhafaza etme yönteminin ilk aşamasında ölümün olacağını bilen fakat yeni girişimleri destekleyen Y Combinator adlı programın yaratıcısı Altman, akılların kendi yaşam süresi dahilinde bir gün dijitalleştirileceğine düşünüyor.

Nectone şirketine, beyinlerinin dijital ortama aktarılması isteyen 32 yaşındaki  Sam Altman yalnız değil, bunun için 24 kişi sıra bekliyor.  Üstelik bunun için 10 bin dolar ödediler.

SONSUZA KADAR YAŞAYACAK

Nectonem şirketi, birey canlıyken beyni mumyalamayı ve bir gün teknolojinin de gelişmesiyle bilgisayar ortamına aktarılacağı sözünü veriyor. Böylece beyni dijital ortama aktarılan birey bildiğimiz haliyle olmasa da sonsuza kadar yaşayabilecek.

Şirket'in uygulayacağı kimyasal işlem, insan bedenini yüzyıllarca ve hatta bin yıllarca zarar görmeden muhafaza etmeyi sağlayabilir. Aradan geçen yılların ardından bir gün bilim insanları beyninizi taratıp bir bilgisayar simülasyonunda size tekrar hayat verebilir.

KENDİNİ ÖLDÜRMEK İÇİN PARA VERİYOR

İşlemin yapılabilmesi için taze beyinlere ihtiyaç var. Bu da ancak birey canlı haldeyken yapılabiliyor. Yani şirkete sizi öldürmesi için bir anlamda ödeme yapıyorsunuz.
Şirketin, aynı zamanda bilgisayar bilimcisi olan kurucusu Robert McIntyre, bunun bir tür intihar olduğunu söylüyor.

Nectome'un muhafaza hizmeti  henüz gerçekleşmedi. Bununla birlikte şirket, beyinlerde anıların kalacağını ya da dijital ortama aktarılabileceğini garantileyen bir durumun da söz konusu olmadığını belirtti.

Fakat şirket yine de gelecekteki müşterileri için şimdiden bir bekleme listesi hazırladı. İşlem yasal hale geldiği zaman isteyen kişiler beynini canlı canlı bedeninden söktürebilecek.
 

Yorumlar

Yorumumun sitede yayınlanmasını kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş..