SON DAKİKA HABERLERİ

Bin 357 sivil kimyasal silahla öldürüldü!

Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), Esed rejiminin düzenlediği 211 kimyasal silah saldırısında bin 357 sivilin öldürüldüğünü açıkladı.

Bin 357 sivil kimyasal silahla öldürüldü!

SNHR tarafından yapılan açıklamada, Beşşar Esed rejiminin bu güne kadar 211 defa sivil yerleşim bölgelerine yönelik kimyasal saldırı düzenlediğini bildirdi. Yapılan saldırılarda bin 357 sivil olmak üzere, toplamda bin 421 kişinin öldürüldüğü bilgisi verildi. Açıklanan raporda Esed rejiminin iç savaş başladığından bu yana 211 kez kimyasal kullanıldığına dikkat çekildi. Saldırıların 33'ünün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 2118 sayılı kararından önce, 178'inin de bu kararın ardından düzenlendiği belirtildi. Ayrıca 178 kimyasal saldırıdan 8'inin de Astana anlaşmalarıyla gerginliği azaltma bölgelerinin oluşturulması kararından sonra yapıldığı vugulandı. 

SNHR raporunda, Esed rejiminin 4 Şubat günü İdlib'in Serakib ilçesinde meydana gelen kimyasal silah saldırısına dikkat çekilerek klor içerikli varil bombalarının helikopterlerden atıldığı hatırlatıldı. Aynı rapora göre, Esed rejiminin kimyasal silah saldırılarında 57'si askeri  muhalif, 244'ü kadın, 187'si çocuk, 7'si muhaliflerin esir aldığı rejim askerleri olmak üzere, bin 357'si sivil, toplam bin 421 kişi öldü. Raporun bir bölümünde, kimyasal silah kullanımına karşı ciddi, sert, gerçekçi bir tutum segilenmesi, saldırıların cezasız bırakılmaması, muhalif bölgelere olası saldırılara karşı da halka yeterli derecede maske verilmesi tavsiyesinde bulunuldu.

Son olarak 4 Şubat'ta Serakib'deki kimyasal silah saldırısında 3'ü sivil savunma görevlisi 12 sivil gazdan etkilenmişti.

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumumun sitede yayınlanmasını kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş..