“Bir İsyancının Savunması” sahnede

Gül Göker’in yönetmenliğini yaptığı, “Bir İsyancının Savunması” seyirciyle buluşuyor.

“Bir İsyancının Savunması” sahnede

Gün Göker’in yönetmenliğini üstlendiği Emmanuel Robles’dan çevrilen “Bir İsyancının Savunması” 10 kişilik dev kadrosuyla, izleyicilerin ruhuna dokunuyor.

Emmanuel Robles’dan Kaya Öztaş’ın çevirdiği oyunda, 1946 döneminde işgal altında olan Endonezya’nın bağımsızlık mücadelesi anlatılıyor.

Yüzyıllar boyu işgal altında yaşayan Endonezya, ikinci dünya savaşı sonuna denk Japonya’nın işgali altındaydı. Savaş Japonya’nın yenilgisiyle sonuçlandı. Ve Endonezya, 1946 yılında yeniden Hollanda’nın işgali altına girdi. Yüzlerce yıl bir sömürge olarak acılar yaşamış, ağır bedeller ödemiş bu ülkede, ulusal bağımsızlık hareketleri hep kan ile bastırılmıştı.

Oyunda, ”Keller” bir Hollandalı… Ancak yerli kurtuluş hareketi ile iş birliğine giderek, önemli bir görev üstlenir. Keller çalıştığı fabrikaya bir saatli bomba yerleştirecek, saat tam 5’te bombanın patlamasını sağlayacaktır.

Keller, bombayı fabrikanın makine dairesine yerleştirir. Tam o sırada fabrikada çalışan işçi arkadaşları, makine dairesine gelir. Arkadaşlarını öldürmek istemeyen Keller, bombasının saatini durdurur ve yakalanıp tutuklanır. Hollanda askeri mahkemesi tarafından yargılanacaktır.

Oyunda, Keller yargılanırken, insan hayatını hedef alan terörün de sorgulanmasını izleriz. İnsan yaşamının hedef alındığı, kirli ve karanlık patlamaların bütün yaşamımızı kararttığı bu günlerde, “Bir isyancının savunması” tabulara dokunacak, bıçak sırtı konuları seyircinin tartışmasına açacaktır. İnsanlığın adil, onurlu, özgür ve aydınlık bir dünyada yaşama özlemini savunan oyun Ankara Birlik Tiyatrosu'nun repertuarında.

 

“Bir İsyancının Savunması”nın kadrosunda: Ender Yiğit, Özgürefe Özyeşilpınar, Serkan Çetinkaya, Bilge Can Göker, Alinur Uğurpakkan,  Murat Değirmenci, Dilek Denizdelen, Dıdvan Uludaşdemir, Hakkı Şahin yer alıyor.

 

Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde sergilenen oyun 06,04,2018/ Cuma günü izleyicisiyle buluşacak.

Keyifli seyirler…

 

Yorumlar

Yorumumun sitede yayınlanmasını kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş..