Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçiliği'nin sokağının adı değişti: 'Fahreddin Paşa Sokağı'

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, BAE'nin Ankara Büyükelçiliğinin bulunduğu sokak ismini oybirliğiyle 'Fahreddin Paşa Sokağı' olarak değiştirdi.

Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçiliği'nin sokağının adı değişti: 'Fahreddin Paşa Sokağı'

Melih Gökçek'in istifasıyla Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olan Mustafa Tuna başkanlığında toplanan Belediye Meclisi, oybirliğiyle alınan kararla Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Büyükelçiliğinin bulunduğu sokağın adını değiştirdi. Belediye Meclisi, Büyükelçiliğin bulunduğu 613’üncü sokağın adını “Fahreddin Paşa” olarak değiştirirken aynı sokağın girişindeki 609’uncu caddenin adını da “Medine Müdafii Caddesi” yaptı.

Ne olmuştu?

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed, Türkleri 1916 yılında suç işlemekle suçlayan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alan Iraklı bir Twitter kullanıcısının paylaşımını, kendi hesabından paylaşmıştı. Paylaşımda Osmanlı'nın Arabistan'da görevli subayı Fahri Paşa’nın suç işlediği, Araplardan para ve değerli yazmalar çaldığı iddia ediliyordu. Bakan Zayed'in bu paylaşımları iki ülke arasındaki ilişkilerin gerilmesine yol açmıştı. Büyükelçilik Maslahatgüzarı Havle Ali el-Şemsi Dışişleri Bakanlığına çağrılarak uyarılmış, Cumhurbaşkanı Erdoğan da sert tepki göstermişti.

Yorumlar

Yorumumun sitede yayınlanmasını kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş..