Çocuğunuzla doğru iletişim kurun!

Uzmanlar uyarıyor! Sürekli ağlayan, yemek yemeyen ve kendi istediği olsun isteyen çocuklar için doğru iletişim şart!

Çocuğunuzla doğru iletişim kurun!

Dr. Mehmet Yavuz, çocuklar üzerinde disiplin kurmada dikkat edilmesi gereken unsurları anlattı.

İLETİŞİM KURUN!

Çocukların her zaman ebeveynlerin sözünü dinlemediğini dile getiren Dr. Mehmet Yavuz, "Her istedikleri olsun isteyen çocuklarla anlaşabilmek, uzlaşabilmek ve üzerlerinde ölçülü bir otorite kurmak ise oldukça zor. Bu konuda birçok ebeveyn yanlış davranışlar, tutumlar sergileyebiliyor, otorite ve disiplin sandığı şiddete başvurabiliyor. Oysa çocuk eğitiminde kaçınılması ve asla tercih edilmemesi gereken şiddet, çocukların psikolojileri dahil olmak üzere karakteristik özelliklerini dahi etkiliyor.

Bu noktada dikkat etmeniz gereken belli başlı unsurlar mevcut. Ancak her ne olursa olsun çocuklarda doğru ve ölçülü disiplini sağlamanın yolu iletişimden geçiyor. Çünkü çocuğunuzla kurduğunuz iletişim hangi yaşta olursa olsun, kendisini bir birey gibi hissetmesini sağlıyor ve doğru olana teşvik ediyor." dedi.

SEVGİ DİLİNİ KULLANIN

Yavuz, "Çocuğunuzla aranızda tartışmasız kopmayacak bir sevgi bağı var. Sizi sıkı sıkıya birbirine bağlayan bu bağı iletişimin temeline yerleştirmeli, iletişiminizde sevgi dilini tercih etmelisiniz. Eğer çocuğunuz kurallar dahilinde hareket etmiyor, yaramazlıkta sınır tanımıyor, asla dediklerinizi umursamıyorsa ona bağırmak, cezalandırmak ve hatta şiddet uygulamak en son yapılması gereken davranıştır. Çünkü bu durum çocuğu daha da sinirlendirip kışkırtacak ve size karşılık vermesine sebep olacaktır.

Evet, sizinle uzlaşmak istemeyen bir çocukla baş etmek zor. Ancak pes etmeden, sıkılmadan sabır ve sükunetle sevgi dilini kullanmayı seçerseniz çocuğunuzun da bu sevgi bağına sıkı sıkıya sarıldığını göreceksiniz." şeklinde konuştu.

Flasflas.com 

HABER MERKEZİ 

Yorumlar

Yorumumun sitede yayınlanmasını kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş..