Cumhurbaşkanı Erdoğan Vatikan yolcusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis 'in daveti üzerine 5 Şubat'ta Vatikan'a bir ziyaret gerçekleştirecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Vatikan yolcusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan 5 Şubat'ta 59 yıl aranın ardından Vatina'a yapılacak Cumhurbaşkanı düzeyinde yapılacak ilk ziyaret olacak.  28 Kasım 2014'te Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni ilk ziyaret eden lider olan Papa Francis'e iade-i ziyaret niteliği taşıyacak bu ziyarette en önemli gündem maddesi Kudüs meselesi olacak.

Papa Francis'e Kudüs tavrı için teşekkür edecek

Erdoğan, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak ilan etme ve büyükelçiliğini taşıma kararından sonra telefon diplomasisi yürüttüğü liderlerden olan Papa Francis'e, Kudüs konusunda gösterdiği tavırdan dolayı teşekkür edecek. Erdoğan, üç semavi din için de kutsal olan Kudüs'ün statüsünün korunması için ortak çaba harcamanın önemine vurgulayacak. Erdoğan, bölgenin barış ve istikrarı için 1967 sınırları dahilinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız ve egemen bir Filistin Devleti'nin vücut bulmasının şart olduğuna işaret edecek. Erdoğan, Kudüs konusunda Papa Francis'in bundan sonraki süreçte vereceği desteğin önemli olduğu mesajını verecek. Görüşmede ayrıca mülteci sorunu ekseninde Suriye ve Irak'taki son gelişmeler de ele alınacak.

Vatikan'dan sonra rota Latin Amerikaya çevrilecek

Erdoğan, vatikan ziyaretinin ardından Venezuela, Brezilya ve Paraguay'ın da arasında olduğu Latin Amerika ülkelerine bir ziyaret gerçekleştirecek. Latin Amerika ziyareti sırasında ekonomik ilişkilerin yanı sıra başta Kudüs, Suriye ve Irak meseleleri olmak üzere bölgesel ve küresel konular ele alınacak.

Sabah

Yorumlar

Yorumumun sitede yayınlanmasını kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş..