Doğu Ekspresine rakip geldi

Van Gölü Ekspresi ile 5 yıl sonra ilk kez yolcu taşımacılığı yapıldı.

Doğu Ekspresine rakip geldi

Van Gölü Ekspresi, 5 yıl sonra ilk kez yolcu taşımacılığı yaptı.  Ankara’dan dün saat 12:00’de hareket eden ve 30 yolcusu bulunan Van Gölü Ekspresi yolcuları davul- zurnayla karşılandı.

Tatvan Garı’na bugün saat 13.00’te gelen yolcular, Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy, Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı üyeleri ve davul- zurna ekibi tarafından karşılandı.

KARANFİLLER DAĞITILDI

Yolculara, garda karanfiller dağıtıldı. Uzun zamandır sadece yük taşımacılığının yapıldığı Van Gölü Ekspresi ile keyifli yolculuk yaptıklarını anlatan yolcular, bölgeyi herkesin gelip, görmesini istediklerini söyledi. Karşılama sonrası açıklama yapan Başkan Aksoy,  "Tatvanda tarihi bir güne tanıklık ediyoruz. Van Gölü Ekspresi’nin 5 yıl aradan sonra yeniden yolcu seferine başlaması, bizleri son derece mutlu etti. Bunu bir milat olarak kabul ediyoruz. Diyoruz ki ’Van Gölü Ekspresi eski hak ettiği konuma gelecek’. Bugün ilk kafilesi Tatvana geldi. Yarın da tekrar yolcularımız gelecek. Nisan ayında da 120 kişilik misafirlerimiz Tatvana gelecek. Bu tren seferleri ile yöremizi, kültürümüzü herkese göstermek istiyoruz. Bitlis, bu manada açık hava müzesi gibidir." dedi.

Bitlis Kültür ve Turizm Müdürü Ramazan Gencan ise : "Van Gölü Ekspresi’ni halk oyunlarıyla karşılamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bizim amacımız, burada Van Gölü Ekspresi ile gelen tüm misafirlerimizi burada ağırlayıp, bölgenin tanıtımını yapabilmek. 2 gün boyunca misafirlerimizi ağırlayacağız. Başta Nemrut Krater Gölü olmak üzere Selçuklu Mezarlığı, Bitlis’in tarihi evleri, sivil mimarisi, medrese, han ve hamamları olmak üzere Süphanın ve Bitlis’in tüm doğa ve kültür merkezlerini gezdirerek, güzel vakit yaşatmak istiyoruz" açıklamasını yaptı.
 

Yorumlar

Yorumumun sitede yayınlanmasını kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş..