SON DAKİKA HABERLERİ

Dolandırıcılık çetesi çökertildi

Sahte kimliklerle dolandırıcılık yapan çete çökertildi...

Dolandırıcılık çetesi çökertildi

İstanbul Emniyeti'ne bağlı Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri sahte kimliklerle dolandırıcılık yapan bir çeteyi çökertti.

Sahte polis ve asker kimlikleri ve başkaları adına yine sahte kimliklerle elde edilmiş patates adı verilen telefon hatları ile internet üzerindeki alışveriş sitelerine hayali silah ve cep telefonu fotoğrafları yükleyen çete üyeleri, sözde ürünleri satışa çıkardı. Çete üyeleri kendilerini polis ve asker olarak tanıttı ve güven ortamı oluşturdu. Sözde ikinci el silah ve cep telefonları internet üzerinden satışa çıkaran fakat ürünleri teslim etmeyen çete üyeleri ödemeleri alarak çok sayıda kişiyi dolandırdı. Çete üyelerinin aynı yöntemle yaklaşık 200 bin liralık vurgun ve çok sayıda farklı ilde yaşayan kişiyi mağdur ettikleri belirtildi.

İstanbul siber polisleri, söz konusu dolandırıcılık çetesine Özel Harekat destekli operasyon düzenledi ve çeteyi çökertti. Sahte polis kimlikleri ve insanlar adına düzenlenmiş sahte kimliklerle farklı alışveriş siteleri üzerinden dolandırıcılık yapan çetenin lideri E.K. yakalanarak gözaltına alındı. 42 farklı dolandırıcılık suçundan arandığı ortaya çıkan çete liderinin evinde; polisten saklanmak için kullandığı bir adet sahte kimlik ve bir adet sahte polis kimliği ele geçirildi. Operasyonla yakalanan dört şüpheli İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Çetenin lideri E.K. ve çetenin diğer üyesi olan kız arkadaşı N.A. tutuklanarak cezaevine yerleştirildi. Diğer iki şüpheli B.K. ile F.K. ise adli kontrol kararı ile serbest bırakıldı.

Yorumlar

Yorumumun sitede yayınlanmasını kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş..