Dumankaya İnşaat suç delillerini yok etmiş

Dumankaya İnşaat'a Kayyum atanmadan önce imha işlemi yapıldığı ortaya çıktı.

Dumankaya İnşaat suç delillerini yok etmiş

17 Aralık girişiminin ardından ve 15 Temmuz darbe girişiminden bir kaç önce şirket belleğinin silindiği tesit edildi. Firmadaki bilgi işlem görevlilerince bu tarihlerde bilgisayarlaragüncelleştirme yapıldığı, hardisklerin değiştirilerek imha edildiği tespit edildi. Gizli tanık ifadesinde çalışanların "Çalışanlar arasında, 'Sıkıntı var demek ki, operasyon yapılacak, acilen harddiskleri değiştirdiler, inşaallah bir şey çıkmaz!' şeklindekonuştuklarını anlattı. Himmet ödemelerinde de düzenleme yapan firma, sistemde "Na-Hzm", "Na-Hizmet ödemesi" olarak gösterilen ödemeleri, 17 Aralık'tan sonra "Na-Kredimiz, Taksit ödemesi" diye değiştirilerek himmetin 2016 yılına kadar ödenmeye devam ettiğibelirlendi. 

TÜM DELİLLERİ ORTADAN KALDIRMIŞLAR

Kayyum atanan Dumankaya İnşaat'ın eski sahiplerinin bulunduğu 63 kişi hakkında hazırlanan dosyada gizli tanıklar firmanın uyanıklığını gözler önüne serdi. FETÖ adına kullanılan hesaplardaki çeklerin çoğunluğunun Dumankaya grup şirketlerine ait olduğu, şirket sahiplerinin örgüte kurban ve himmet parası toplayarak finans kaynağı sağladığı tespit edilen firmada, tüm belleğin silindiği ortaya çıktı. Kayyum atanmadan aylar önce firma görevlileri tarafından tüm bilgisayarların hardiskleri değiştirilerek ve harddisklerin imha edildiği tespit edildi. Gizli tanık ifadesinde imha işlemine ilişkin "Çalışanlar arasında, 'Sıkıntı var demek ki, operasyon yapılacak, acilen harddiskleri değiştirdiler, inşaallah bir şey çıkmaz!' diye konuştuklarını" anlattı. 

HİZMET ÖDEMELERİ KREDİ ÖDEMESİNE ÇEVRİLDİ

Dosyada, kayyum'un yaptığı incelemede, şirketlerin bilgisayarlarında 17/25 Aralık olayından hemen sonra 3 Nisan 2014 tarihinde ve 15 Temmuz 2016 darbe girişiminden bir kaç önce Nisan ayında güncellemeler yapıldı. O tarihe kadar himmet paraları ise sisteme "Na-Hzm", "Na-Hizmet ödemesi" olarak gösterilirken, güncelleme işleminden sonra ise "Na-Kredimiz, Taksit ödemesi" olarak değiştirildiği belirlendi. İsimler değiştirilse de 26 Şubat 2016 tarihine kadar himmet ödemelerinin yapıldığı belirlendi. Şirkette bu şekildi perdeleme yönetim kullanıldığı ifade edildi. 

Flasflas.com/ Haber Merkezi 

Yorumlar

Yorumumun sitede yayınlanmasını kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş..