SON DAKİKA HABERLERİ

Dünyanın en güzel 5 kütüphanesi

Dünyanın en güzel 5 kütüphanesini derledik, detaylar haberimizde.

Dünyanın en güzel 5 kütüphanesi

EL ESCORİAL KÜTÜPHANESİ

Madrid özerk bölgesi içinde bulunan El Escorial Kütüphanesi İspanya Kralı 2. Felipe'in evi olarak kullanılmış olan Sierra de Guadarrama dağının eteklerinde manastır, saray, kütüphane ve diğer bölümlerden oluşan, dini-kültürel bir yapıdır. 1984 yılından itibaren UNESCO Dünya Mirasları listesindedir.

kütüphane_1

STRAHOV KÜTÜPHANESİ

1140 yılında Petrin Tepesi'nde kurulan Strahov Manastırı şimdilerde Strahov'da Ulusal Edebiyat Müzesi olarak geçiyor. Kütüphane olarak kullanılan manastır da Meryem Ana Kilisesi, Johann Antonin Quatainer’in yaptığı kilise cephesi, 9. yüzyıldan kalma Strahov İncili, 17. yüzyıldan kalma gökbilimsel yerkürelerinden birinin yer aldığı Teoloji Salonu, görkemli işleme ve eserlerin bulunduğu Felsefe Salonu bulunuyor.

kütüphane_2

ADMONT ABBEY KÜTÜPHANESİ

Avusturya'daki Admont Abbey Kütüphanesi Dünyanın en büyük manastır kütüphanesidir. Fresklerle süslü kütüphane insan bilgisini simgeliyor. Kütüphanede çok sayıda heykel bulunuyor bu heykellerden en önemlisi "Ölüm, Son Yargı, Cennet ve Cehennem" den oluşan "Last Four Things"dir. Kütüphanedeki kitaplar beyaz renkli kapaklardan oluşması bu kütüphanedeki genel atmosfere uyum sağlaması için. Ayrıca kütüphanede 1400 el yazması bulunuyor.

kütüphane_3

THOMAS FİSHER KÜTÜPHANESİ

Kütüphane ismini 1821 yılında Yorkshire'dan Kuzey Kanada'ya göç etmiş olan Thomas Fisher'dan almıştır. Fisher'ın torunları yirminci yüzyıl yazarlarının kitaplarından oluşan büyük bir koleksiyon, Shakespeare koleksiyonları, on yedinci asırda Bohemyalı sanatkarların yaptığı resim ve çizimleri vermişlerdir. Bağışlarla güçlenen kütüphanede 700 bin cilt kitap ve 3 bin metre uzunluğunda elyazması yapıt bulunmaktadır.

kütüphane_4

AMERİKAN KONGRE KÜTÜPHANESİ

1800 yılında Amerikan Kongresi tarafından kurulan kütüphanede  470 dilde 29 milyondan fazla kitap, 58 milyon el yazması, Kuzey Amerika’nın en büyük “nadir kitap” koleksiyonu, bir milyonun üzerinde hükümet belgesi, son üç yüzyıl içinde dünyada yayınlanmış bir milyon gazete nüshası, 33 bin ciltlenmiş gazete, 500 bin mikrofilm, 6000'in üzerinde karikatür dergisi, dünyanın en büyük hukuki belgeler koleksiyonu, filmler, 5 milyona yakın harita, müzik notaları ve 2,7 milyon işitsel kayıt bulunduruyor.

kütüphane_5

 

 

Yorumlar

Yorumumun sitede yayınlanmasını kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş..