Facebook'un kurucusu Zuckerberg: Hata yaptık

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg, veri sızıntısı iddialarıyla ilgili açıklama yaptı.

Facebook'un kurucusu Zuckerberg: Hata yaptık

Facebook kurucusu ve Üst Yöneticisi Mark Zuckerberg, "Cambridge Analytica" isimli veri analiz firmasının ortaya attığı yaklaşık 50 milyon Facebook kullanıcısının kişisel verilenin izinsiz toplatılıp ABD'de ve İngiltere'de önem arz eden seçimler için kullanıldığı iddialarına cevap verdi. 

VERİLERİN SİLİNMESİ İÇİN RESMİ TALEPTE BULUNDU

Zuckerberg, Facebook hesabından yazılı açıklama yaparak, 2013 yılında Cambridge Üniversitesi'nde araştırma görevlisi olan Aleksandr Kogan adlı kişinin Facebook'ta kullanılan bir uygulama geliştirdiğini söyleyerek, bu uygulamanın yaklaşık 300 bin kişi tarafından yüklendiğini, uygulamanın kullanıcıların ve arkadaşlarının verilerini paylaştığını aktardı.

Aleksandr Kogan'ın bu verileri Cambridge Analytica firmasıyla paylaştığını ekleyerek yapılanın Facebook'a aykırı olduğunu belirtti.

Açıklamasında Kogan'ın ihraç edildiğini paylaşırken, Cambridge Analytica'dan söz konusu verileri silmesi için resmi talepte bulunduğunu duyurdu.

HATA YAPTIK

Mark Zuckerberg açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Sizin verilerinizi koruma sorumluluğumuz var. Bunu yapamıyorsak, size hizmet etmeyi hak etmiyoruz. Tam olarak ne olduğunu anlamak ve bunun yeniden gerekleşmemesini sağlamak için çalışıyorum. Bu tür olayların yaşanmaması için yıllar önce önlemler almıştık. Ancak, hata yaptık. Daha yapılması gerekenler var. Facebook'u ben kurdum ve en nihayetinde platformumuzda yaşananlardan ben sorumluyum."


 

 

Yorumlar

Yorumumun sitede yayınlanmasını kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş..