"FETÖ'nün yaktığı masumlar için adalet işledi"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tutuklamalar ve tahliyeler için 'FETÖ sulandırması' dedi, "Masumları ateşe attılar" diye ekledi.

"FETÖ'nün yaktığı masumlar için adalet işledi"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ByLock kullandığı suçlamasıyla gözaltına alınan; ancak daha sonra serbest bırakılan 11 bin kişilik mağduriyet hakkında açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı, 'Mor Beyin' uygulaması sayesinde, FETÖ'nün soruşturmaları sulandırmak için masumları da lekeleyerek, ByLock kullanıcısı olarak yönlendirdiğine dikkat çekti. 'Darbe girişiminde dimdik duran savcılarımız ve hakimlerimize milletim ve şahsım adına şükranlarımı sunuyorum' diye sözlerine başlayan Erdoğan, "Bugüne kadar 4 bin üzerinde FETÖ üyesi hakim ve savcı görevden uzaklaştırılarak, adalet şemsiyesi üzerindeki kara bulutlar dağıtılmıştır. ByLock konusunda ortaya çıkarılan Mor Beyin uygulaması bunun en somut örneklerinden biridir. FETÖ, malûm uygulama ile 11 bin ve daha fazla masum insanı ateşe atmaktan çekinmemiştir. Gizledikleri kodlarla, insanları ByLock'un sitesine yönlendirmişlerdir. Amaçları milli mücadeleyi sulandırmaktır. Bu oyun da bozulmuştur. Soruşturmalar ve yargılamalar da aynı titizlik ile gerçekleştirilecek, masum ve suçlu ayırımının yapılacağına inanıyorum" ifadelerini kullandı.

"HUKUK KAĞIT ÜZERİNDEYDİ"
Adalet Şurası'nın başarılarla dolu olmasını, hukuk birikiminin zenginleşmesine katkı sağlamasını Allah'tan temenni ederek sözlerini sürdüren Tayyip Erdoğan, "Kağıt üzerinde kalan kanunların ne anlama geldiğini en iyi hukukçular bilir. Ülkemizde çok uzun dönem kağıt üzerinde bir hukuk dönemi yaşanmıştır" dedi.
"PARTİMİZİN TEMELİ ADALET"
Erdoğan kanunlar yapılırken, uygulanırken adaletin tesisinin mihenk noktası olması gerektiğini vurgulayarak, "Geciken adalet, adalet değildir. Tarih boyu adaletten ne zaman ayrıldıysak, o zaman gerilemiş, sorunların ağırlığı altında ezilmişizdir. Adalet ile zulüm arasındaki ince çizginin adaletin tesisini zorlaştıran husus olduğunu da biliyoruz. Bunun için 2002'de yeni bir siyasi hareket kurmak istediğimizde ismi için tereddütsüz seçtiğimiz mefhumların en başında adalet geliyor" değerlendirmesinde bulundu.
"UYAP'I FETÖ'YE KAPTIRDIK"
UYAP'ı FETÖ'cülere kaptırdıkları özeleştirisini yapan Erdoğan, "Böyle bir önemli teknolojiyi elimizde tutamadık. Orayı o kendi sinsi emelleri için acımasızca kullandılar. Oradan en büyük zulmü de biz gördük. Her şey normal seyrettiğinde adalet ile davranmak kolay olabilir. Ama önemli olan asıl zor olan kriz anlarındaki adalettir" diye konuştu.
"ABD'YE SAYGI DUYMUYORUM"
ABD'de devam eden Rıza Sarraf Davası için de Erdoğan, "Bunların kararlarına kesinlikle saygı duymuyorum, inanmıyorum. Hukukla alakası olabilir mi? Siyasi bir kararı açık ve net şekilde alabiliyorlar. Ülkemizden kaçıp Amerika'ya giden o malûm teröristi besleyenler, 'Ver bize bunu' dediğimizde vermiyor. Bizden 12 terörist istediler, biz 15 sene içinde verdik. Şu anda yargı makamları bu kişi hakkındaki bütün dosyaları gönderiyor. Hukuka, kanuna zerre kadar saygıları yok. Siyasi karar ile Türkiye'ye meydan okuyorlar" şeklinde konuştu.

Yorumlar

Yorumumun sitede yayınlanmasını kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş..