Havası soğuk, insanı sıcak dadaşlar diyarı Erzurum...

Anadolu’nun kalbi sayılabilecek tarihi kentimiz Dadaşlar diyarı Erzurum'u birlikte gezmeye ne dersiniz?

Havası soğuk, insanı sıcak dadaşlar diyarı Erzurum...

Anadolu Türk tarihinde çok önemli yeri olan Erzurum'u gezme fırsatı yakaladım. Ben de bu fırsatı iyi değerlendirerek “Erzurum çarşı pazar, leylim aman aman, sarı gelin” türküsünü söyleye söyleye sizler için çıktım yola.

Tarih kokulu şehir, dadaşlar diyarı Erzurum'a ilk adım attığınız zaman karşınıza halkın tabiriyle ‘mecburiyet caddesi’ yani Cumhuriyet Caddesi çıkıyor. Buraya mecburiyet caddesi denmesinin nedeni, her şeyin bu cadde üzerinde olması ve Erzurum'un bence tek caddesi olması. Caddede dikkatimi çeken ilk ayrıntı yaşlı bir amcanın ayakkabı boyamak için açtığı sedir oluyor. Ne hoş değil mi? Evet, bu görüntüye baktığımız zaman ekmeğini taştan çıkarmak tabirini kullanıyoruz ve yolumuza devam ediyoruz...

Erzurum deyince benim aklıma muhafazakarlık geliyor, sizin de öyle mi? Eee o zaman ilk durağımız Ulu Camii oluyor. Ulu Cami, şehir içinde, Cumhuriyet Caddesi üzerinde. Anadolu Selçuklu mimarisiymiş. Caminin ahşap kubbesine halk tarafından “kırlangıç” deniliyormuş. Ve Erzurum'un gördüğüm kadarıyla en büyük camiisi olduğunu söyleyebiliriz. Benden duymuş olmayın, siyaset adamlarının bu güzel şehirdeki ilk durağı her zaman Ulu Camii oluyor.

Ulu Camii'den çıktıktan sonra biraz daha yürüyoruz ve Cumhuriyet Caddesinin sonuna geliyoruz. Ve o an bizi muhteşem bir tarihi eser karşılıyor. Çifte Minareli Medrese. Gerek çinileri gerekse minare işlemeleri gerçekten görülesi. Selçuklu mimarisi özellikleri taşıyan Medrese iki katlı 37 oda ve içinde bir camiyi barındırıyor. Çinilerle süslü minarelere Allah, Muhammed ve dört halifenin adları işlenmiş. Ne kadar hoş değil mi? Erzurum'a geldiğiniz zaman ilk duraklarınızdan biriside burası olsun.

Çifte minarelerin arkasına baktığımızda karşımıza Üç Kümbetler çıkıyor. Saltukoğulları zamanından kaldığı düşünülen kümbetlerin aslında çok önemli iki özelliği var. Birincisi Anadolu da yapılan ilk Türk-İslam Mimarisi olma özelliği, ikincisi ise bunların tamamının farklı mimari üslup ile yapılmış olması. Şehir merkezinde hemen Çifte Minareli Medrese arkasında kalan Kümbetlerin birinin Emir Saltuk adına yapıldığı düşünülüyor. Kümbetlerin yapılış tarihleri ile ilgili tahminler ise 12. Ve 14 yy aralığı olarak düşünülüyor.

Tekrar mecburiyet caddesine döndüğümüz zaman tam merkezde Yakutiye Medresesi karşımıza çıkıyor. Müzenin dışı öyle büyük ki hiçbir kadraja sığmıyor. Müzekart’a ücretsiz. İlhanlı döneminden günümüze kalan nadir eserlerden biriymiş. İçi etnografya müzesi tarzında döşenmiş.

Eee Erzurum'a gelip Muammer Usta’nın kadayıf dolmasını yemeden gider miyiz? Tabiki de hayır. Şerbetli tatlı seviyorsanız ölmeden önce mutlaka tadına bakın derim.

Türkiye'nin en büyük kayak pistlerinden biri olan Palandöken’e de uğramadan geçemedik valla. Çocuklar gibi eğlendiğimiz Palandöken' de büyük bir fırtına karşıladı bizi. O kadar mı soğuk demeyin işte o kadar soğuk... Düşünün şiddetli fırtına yüzünden teleferik keyfi yapamadan döndük.

Bu kadar soğuğa dayanamadık hemen Erzurum evlerine koştuk. Bu kadar mı muazzam olur? Bayıldım! Hemen seslendim görevliye bana bir çay getirir misiniz? diye. Eee Erzurum diyince kıtlama şekeri de unutmayalım. Burda bir gelenektir. Çayın yerinde toz şeker kullanmazlar. Kıtlama şeker kullanırlar. Bizde içimizi ısıtan o çayı kıtlama şekerimizle güzelce içtik...

Velhasıl Erzurum gezimizin sonuna geldik. Hiç abartmadan söylüyorum ki Erzurum kesinlikle yurt içi gezi planlarınız içinde ilk 10 da yer almalı. Tarihi, doğası, kültürü ve tabiki de insanı muazzam...

İyi gezmeler efendim...

Flasflas.com

Elif HASANÇEBİ

Yorumlar

Yorumumun sitede yayınlanmasını kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş..