İhsan Eliaçık'ın 7,5 yıl hapis istendi

Yazar İhsan Eliaçık için 7,5 yıla kadar hapis cezası istendi.

İhsan Eliaçık'ın 7,5 yıl hapis istendi

İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık'ın 'örgüt propagandası' yaptığı iddiasıyla yargılandığı davada, 7,5 yıla kadar hapsi istendi.

İhsan Eliaçık ve avukatı, İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya katılmadı. Cumhuriyet Savcısı Hakan Özer'in duruşmada sunduğu mütaalasında, sanık Eliaçık'ın bir internet sitesinden yazdığı yazılarda silahlı terör örgütü PKK'nın propagandasını yaptığına ilişkin BİMER'e ihbarda bulunulduğu hatırlatıldı. Mütalaada, Eliaçık'ın söz konusu yazılarında silahlı teröristlere yönelik devletin güvenlik güçlerince yürütülen meşru ve haklı operasyonlarla ilgili olumsuz bir algı oluşturulmaya çalışıldığı ileri sürüldü.

Ayrıca Eliaçık'ın yazdığı yazılarda,  terör örgütü PKK/KCK mensuplarının belirli bölgelerde hendek kazma eylemlerini masumane anlattığı belirtildi. Sanığın yayınlanan yazıları bir bütün olarak değerlendirildiğinde eylemlerinin "terörist şiddete çağrı, tahrik ve teşvik edici, silahlı direnişe ve isyana davet ile şiddet eylemlerini övücü nitelikte" olduğu ifade edildi.

İhsan Eliaçık hakkında, 1.5 yıldan 7.5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.

Mahkeme heyeti, mütalaanın sanık Eliaçık ve avukatına tebligat ile gönderilmesine, sanık ve avukatına mütalaasına karşı savunmalarını yapmak için bir sonraki celseye kadar süre verilmesine karar verdi.

 

 

Yorumlar

Yorumumun sitede yayınlanmasını kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş..