SON DAKİKA HABERLERİ

İnsan neden aldatır?

Bilim insanları, "İnsanlar neden aldatır?" sorusuna bir açıklık getirdi...

İnsan neden aldatır?

Aldatılan her insanın kendi kendine sorduğu bir soru "İnsan neden aldatılır?" Bilim insanları bu soruya da bir açıklık getirdi. Florida Eyalet Üniversitesi Psikoloji Bölümü ve Kuzey Carolina Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyelerinin ortaklaşa gerçekleştirdiği araştırma, cinsel narsisizmin önemli bir aldatma sebebi olduğunu gösteriyor.

NARSİSİZM İSE...

Narsisizm, kusursuz olduğunu düşünen ve bu sebeple eleştiri kabul etmeyen, dinlemeyen ve empati kuramayan bir kendini beğenmişlik hastalığı demek. Yani, cinsel narsisizm seviyesi yüksek olan kişi de, yatakta inanılmaz bir performansı olduğunu düşünüp, bunu başkalarına da göstermenin en doğal hakkı olduğunu düşünüyor. 

ALDATILMA RİSKİ YÜKSEK

Narsistlerin de aldatılma riski çok yüksek. Dört yıl süren araştırmanın sonuçları, empati kuramadıkları ve kendini beğenmişlikleri yüzünden onların da eşleri tarafından aldatıldığını söylüyor.

Bu araştırma sayesinde, sadakatsizlik ve bireydeki cinsel narsisizm arasında doğru bir orantı olduğu da çok açık. Yani, kadın ya da erkeğin cinsel narsisizm duyguları ne kadar yüksekse, partnerlerini aldatmaya o kadar meyilli oluyorlar. Eğer cinsel tatminsizlik ve evlilikten memnuniyetsizlik de varsa, o ilişkide aldatma kaçınılmaz görünüyor.

 

Yorumlar

Yorumumun sitede yayınlanmasını kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş..