İsmailağa cemaatinin kanalında Atatürk'e hakaret

İsmailağa cemaatinin televizyonu FM TV’de yayınlanan “Saklı Gerçekler” programında Atatürk için söylenen sözler için RTÜK kanalı uyardı.

İsmailağa cemaatinin kanalında Atatürk'e hakaret

İsmailağa cemaatinin televizyonu olarak bilinen FM TV’de 2016’da yayınlanan “Saklı Gerçekler” programını bir vatandaş İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne şikayet etti. Emniyet, RTÜK’e şikayeti 2017 tarihinde iletti. Konuyla ilgili hazırlanan uzman raporunda şöyle ifadeler yer aldı:

Çanakkale Savaşı konuşulurken "Hilafet’in 400 bin silahsız cengaverine bilerek size ölmeyi emrediyorum dedi. Hilafetin ve saltanatın gerçek askerlerinin kıyımı yapıldı orada". 

Atatürk’ü Koruma Kanunu eleştirilirken, "Senin hakkında koruma yasaları var. Demek ki mide bulandıracak işlerin var" deniliyor. 

Atatürk’ün mal varlığı konuşulurken de "Sultan Vahdettin Han tüm Sarayı boşaltabilecekken kendine yetecek kadarını aldı. Atatürk, asker maaşıyla bu kadar mal varlığını nasıl yaptı. Neymiş ölürken bağışlamış" denildi.

RTÜK bu sözler sebebiyle kanalın “Devletin arlık ve bağımsızlığına, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, Atatürk ilke ve inkılaplarına aykırı olamaz” maddesini ihlal ettiğine kanaat getirdi. FM TV'nin aynı maddeden bir ihlal daha olursa lisansı iptal edilecek.

Yorumlar

Yorumumun sitede yayınlanmasını kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş..