İstanbul'da kar alarmı verildi

Sibirya'dan gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine Türkiye'de girdi.

İstanbul'da kar alarmı verildi

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden havanın bugünden itibaren yurt genelinde düşeceği bildirildi. Meteoroloji'nin İstanbul'da kar uyarısı vermesi üzerine ekipler kentte alarma geçti. Bölgelere tuz sevkiyatı başladı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre; hava sıcaklığı yağış alan yerlerde 4 ila 6 derece azalacak. İstanbul'da bugün havanın yağmurlu, yüksekleri yerel olmak üzere hafif karla karışık yağmur ve kar yağışlı olması bekleniyor.  Yapılan son değerlendirmelere göre; yurdun kuzey, iç ve doğu kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yağmur ve sağanak, iç ve doğu kesimler ile Trakya çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor. Rüzgarın Ege kıyıları, Batı Karadeniz kıyıları ve zamanla Batı Akdeniz kıyılarında kuvvetli olarak, Marmara'da kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-70 km/sa) şeklinde esceği tahmin ediliyor.  

Meteoroloji 1. Bölge Müdürü Sayın Ahmet Kocaman, İstanbul'da havanın önümüzdeki hafta yağışlı geçeceğini söyledi. Kocaman "Bugün özellikle akşam İstanbul'un yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur bekliyoruz. Öte yandan kuvvetli poyraz göreceğiz. Ama önümüzdeki hafta kar olmayacak. Genellikle yağmurların etkisinde olacak haftada hava sıcaklıkları gündüzleri 4-5 derece olurken akşamları ortalama 2 derece olacak ama sıfırın altına düşmeyecek" dedi. Ankara, Eskişehir, Kırklareli, Bolu, Düzce, Kastamonu, Bartın, Sivas, Erzurum ve Kars'ta ise bugün kar yağışı görülecek.

BOLU'DA KAR BAŞLADI 

Anadolu Otoyolu ile D-100 karayolunun Bolu Dağı kesiminde  kar yağışı başladı.  Bölgede gece başlayan sağanak sabah saatlerinde yerini kar yağışını  bıraktı. Yağışın aralıklarla devam ettiği D-100 karayolunun Bakacak, Karanlıkdere  ve Seymenler ile Anadolu Otoyolu'nun Bolu Dağı Tüneli kesiminde etkili oluyor. Karayolları ekipleri güzergahlarda karla mücadele çalışmasına  başlarken, trafik ekipleri de araçlarında kış lastiği olmayan sürücüleri yola  çıkmamaları, yakın takip, hatalı sollama ve aşırı hız yapmamaları konularında  uyarıyor.  Bolu kent merkezinde de kar yağışı aralıklarla devam ediyor.

İSTANBUL'DA KAR ALARMI VERİLDİ 

 Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün İstanbul için yaptığı kar uyarısının ardından yollarda trafik oluşmaması ve kar yağışının etkisiyle meydana gelen buzlanmanın önüne geçebilmek amacıyla yollara dağıtılmak üzere ham tuzlar hazır hale getirildi. Kentte kar alarmının verilmesiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı bünyesindeki 235 bin ton ham tuz, bin 378 araç ve iş makinesi ile 6 bin 992 çalışanıyla acil duruma karşı hazır bekliyor. Bu kapsamda buzlanmaya karşı bünyesinde 80 bin ton ham tuz bulunduran Kartal'daki tuz deposu havadan drone ile görüntülendi.

Görüntülerde kar yağışının etkisiyle İstanbul’un ana ve ara arterlerinde buzlanmaya karşı kullanılacak olan ham tuzun dozerler ile alınarak makinelerde işlendiği görülüyor. Sevkiyat çalışmalarının hız kazandığı depoda işlenen tuzlar dağıtılmak üzere kamyonlara yükleniyor. Kamyonlara yüklenen tuzlar ana caddelerde, sokaklarda, kaldırımlarda buzlanmaya karşı kullanılmak için İstanbul’un dört bir yanına ulaştırılıyor.

Alanda bir yandan ham tuzlar dağıtıma hazır hale getirilerek araçlara yüklenirken bir yandan depoya yeni tuzlar getiriliyor. Depoda ayrıca yollardaki buz oluşumuna karşı çok sayıda tankla solüsyon üretimi yapılarak yoğun kar yağışının olduğu noktalara ekipler tarafından ulaştırılması sağlanıyor.   Depoda ayrıca birçok bölge kameralarla izlenerek acil müdahale gereken noktalara ekiplerin hızlı bir şekilde ulaştırılması sağlanıyor. Bu sene ilk defa belirli noktalarda ve güzergahlarda ekiplerin yetersiz kalabileceği olası durumlara karşı vatandaşlara pratik çözüm sunabilmek için kutu olarak hazırlanan ham tuzlar bırakılıyor.

 

MİLLİYET

Yorumlar

Yorumumun sitede yayınlanmasını kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş..