Kadınlar Suudi Arabistan'a çağ atlattı

Kadınlar, Suudi Arabistan'da yaşanan gelişmeler ile hak sahibi olmaya devam ediyor.

Kadınlar Suudi Arabistan'a çağ atlattı

Daha birkaç sene evveline kadar kadınlar insan mıdır değil midir tartışmalarının yaşandığı Suudi Arabistan’da, bir nevi saray içi darbesiyle yönetimde söz sahibi olan Prens Muhammed Bin Selman, hazırladığı ve babasına imzalatmayı başardığı kararnameler ile kadınların önünü açan ilk lider oldu.

Değişime dair ilk adım 2017’de atılmıştı. Sarayın yayınladığı bir bildiride kadınlar üzerindeki kısıtlamaların kalkacağı yazıyor. 1 yıl içinde de tüm dünyanın dikkatini çekecek adımlar atılmaya başlandı.

KADINLAR İLK KEZ ARABA KULLANMA HAKKINA SAHİP OLDU

2017 yılının Eylül ayında yayımlanan bir kararname Suudi Arabistan için devrim niteliğindeydi. Kadınlara ilk kez araba kullanma dolayısıyla ehliyet alma ve araç satın alma hakkı tanındı. Suudi Arabistan’ın muhafazakar kesimi tarafından bu karar çok tepki çekse de, kadınlar kararname ile ehliyet kurslarına akın etmeye başladı.

ARTIK KADINLAR DA TAKSİYE BİNEBİLECEK

Pek çok kişi için lüks olarak değil mecburiyet olarak görülen toplu taşıma araçları, Suudi Arabistan’da kadınların kullanımına kapalıydı. Üstelik kadınların taksi kullanmasına da izin verilmiyordu. Ancak geçtiğimiz günlerde yine saraydan yapılan açıklama ile 2018 yılının Haziran ayından itibaren, kadınlara toplu taşıma ve taksi kullanma hakkı verileceği duyuruldu.

STADYUM KAPILARI KADINLARA AÇILDI

Yanlarında erkek aile bireyleri olmadan sokağa dahi çıkamayan Suudi kadınlar için Prens Bin Selman stadyum ve konser salonu kapılarını da ardına kadar açtı. Kadınlar artık ülkenin en büyük stadyumlarına ve konser alanlarına yanlarında bir erkek olmadan da gidebiliyor. Hatta geçtiğimiz günlerde dünyaca ünlü Lübnanlı müzisyen Hiba Tawaji, Suudi Arabistan’da kadınların da katılabildiği bir konser verdi. Üstelik sahneye de başı açık çıktı.

SİNEMALAR YENİDEN FAALİYETTE

Verilen bir fetvanın ardından Suudi Arabistan’da 35 yıldır sinema salonları kapalıydı. Ancak yenilikçi tutumuyla özellikle kadınların desteğini almayı başaran Bin Selman, Mart ayı itibariyle sinemalarda yeniden film gösterilmesine de izin verdi.

 

Yorumlar

Yorumumun sitede yayınlanmasını kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş..