SON DAKİKA HABERLERİ

Kadınların 8 Mart için verdiği savaşın hikayesi!

8 Mart'ın bugüne kadar gelmesinin hikayesini sizin için derledik.

Kadınların 8 Mart için verdiği savaşın hikayesi!

Her şey 8 Mart 1857'de ABD'nin New York kentinde bir dokuma fabrikasında uzun saatler çalışıp buna rağmen düşük ücret alan kadınların grev kararıyla başladı.

8_mart_dünya_kadınlar_günü_1

İstedikleri 10 saatlik iş günü, eşit ücret ve daha iyi koşullarda çalışmaktı. ABD'deki bu grev önemli işçi eylemlerinden biri oldu ve kadınların ayaklanması büyük bir işçi dayanışması doğurdu. Greve müdehale eden polis, işçileri fabrikaya kilitledi ve korkunç olay tam da burada yaşandı. Fabrikada çıkan yangında 129 kadın işçi can verdi.

8_mart_dünya_kadınlar_günü_2

1910 yılında Danimarka'nın  Kopenhag kentinde toplanan 2. Enternasyonale bağlı kadınlardan olan Clara Zetkin 8 Mart'ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını önerdi ve oy birliğiyle öneri kabul edildi.

8_mart_dünya_kadınlar_günü_3

19 Mart 1911'de Avusturya, Almanya, Danimarka ve İsviçre'de Dünya Kadınlar Günü ilk kez anıldı.Yüz binlerce kadının katıldığı gösterilerde meslek edinme, seçme seçilme, oy verme ve mesleki eğitim alma hakkı talep edildi.

8_mart_dünya_kadınlar_günü_5

1917'de Rusya'daki kadınlar 8 Mart'ta "Ekmek ve barış istiyoruz" sloganlarıyla sokaklara çıktı. Dünya Kadınlar Günü'nün kabulününde bu olayda etkilidir.

8_mart_dünya_kadınlar_günü_6

Genelde ilkbaharda anılan günün belli bir tarihi yoktu. 1921'de Moskova'da düzenlenen 3. Uluslararası Konferansı tarihin 8 Mart olarak belirlenmesinde ön ayak oldu.

8_mart_dünya_kadınlar_günü_7

Birinci ve ikinci Dünya Savaşı yıllarında bazı ülkelerde 8 Mart yasağı geldi.

8_mart_dünya_kadınlar_günü_8

ABD'de 1960'lı yıllarda gündeme geldi ve anılmaya başlandı. Birleşmiş Milletler ise 66 yıl sonra yani 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ı "Dünya Kadınlar Günü" olarak kabul etti.

8_mart_dünya_kadınlar_günü_9


 

Yorumlar

Yorumumun sitede yayınlanmasını kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş..