Kaftancıoğlu, CHP’nin ilk kadın İstanbul İl Başkanı oldu

CHP 36. Olağan Kongresini kazanan Canan Kaftancıoğlu 325 delege oyu alarak CHP’nin ilk kadın İstanbul İl Başkanı oldu. Canpolat ise 318 oyda kaldı.

Kaftancıoğlu, CHP’nin ilk kadın İstanbul İl Başkanı oldu

Dün sabah saat 10:00'da başlayan CHP İstanbul Olağan Kongresi için Bostancı Kültür Merkezi'nde yoğun güvenlik önlemi alındı. Kongreye gelenler didik didik aranarak içeri alındı. Gösteri  merkezinin etrafı parti bayrakları ve adayların posterleriyle donatıldı.

İlk kim konuşacak anlaşmazlığı

Saat 18:00'da salondaki yterlerini alan adaylar, konuşma sırası için alaşamayınca kura çekimiyle karar verildi. İki adaya uzatılan sıra numaralarının yazılı kağıttan Canan Kaftancıoğlu ilk sırayı çekerek konuşmasını gerçeklştirdi.

Canpolat’la tokalaştıktan sonra kürsüye çekan Kaftancıoğlu şu sözlere yer verdi; “Söz konusu olan Cumhuriyeti korumak ve savunmak” diyerek kürsüden, “Hak, hukuk, adalet” sloganı atan Kaftancıoğlu, “Bir Cumhuriyet kadını olarak buradan sesleniyorum. Biz tek adam rejimine teslim olmadık. Demokrasiden, laiklikten, İstanbul’dan asla vazgeçmeyeceğiz”

Kaftancıoğlu’nun ardından Cemal Canpolat kürsüye çıktı: “Milletvekilimiz Enis Berberoğlu’nun tutsaklıktan kurtulması için ayağa kalkma zamanının geldiğini belirterek başlamak istiyorum” diyen Canpolat,”Sadece Enis Berberoğlu için mi, elbette hayır. 6 Milyon oy alan bir partinin iki eş genel başkanının biran önce özgürlüğüne kavuşması demokrasinin gereğidir ”diye konuştu.

654 delegeden 643’ü oy kullandı

Adayların konuşmalarının ardından, saat 19.30’da iki adayın yönetim listeleriyle, adaylıkları için imza veren delegelerin isimleri okundu. Listelere yapılan itirazların ardından son listeler baskıya gönderildi. Saat 21.00’de oy kabinleri kuruldu, seçime geçildi. Oy verme işlemi gece yarısına kadar sürdü. Cezaevinde bulunan milletvekili Enis Berberoğlu ve milletvekilliğinden istifa eden Şafak Pavey dışında, 26 İstanbul milletvekili, 50 il yöneticisi toplam 654 delegeden 643’ü oy kullandı. İl Başkanı sıfatıyla doğal il delegesi olan Cemal Canpolat oy kullanırken, Canan Kaftancıoğlu il delegesi olmadığı için oy kullanamadı.

Kaftancıoğlu, CHP’nin ilk kadın İstanbul İl Başkanı oldu

643 delegenin 325’inin oyunu alan Canan Kaftancıoğlu, CHP’nin ilk kadın İstanbul İl Başkanı seçildi. 7 oy farkla başkan seçilen Kaftancıoğlu kısa bir teşekkür konuşması yaparak ”Bu salondan hep birlikte çıkıp AKP faşizmini yıkmaya gideceğiz” dedi. Cemal Canpolat ise 318 oyda kaldı.

Hürriyet

Yorumlar

Yorumumun sitede yayınlanmasını kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş..