SON DAKİKA HABERLERİ

Keşif krokisi yanmış defterden çıktı!

Planlanan bombalı eylemde şok ayrıntılar ortaya çıktı.

Keşif krokisi yanmış defterden çıktı!

Bayrampaşa'daki Forum İstanbul Alışveriş Merkezi'ne, 28 Ekim 2017'de terör saldırısı hazırlığındayken yakalanan 4 DEAŞ'lı teröristin de aralarında bulunduğu 8'i tutuklu 14 şüpheli hakkında hazırlanan iddianamede teröristlerin keşif defterleri ortayaa çıktı. Şüphelilerin ikametlerinde ele geçirilen kısmen yanmış ve ıslanmış defterde, alışveriş merkezine ilişkin birtakım krokiler ile emniyetin isminin geçtiği krokinin belirlendiği, olaydan önce yapılan keşifler, ayrıca "IKEA", "Stok", "Turyol" ibarelerin yazıldığı tespit edildi. Ayrıca şüphelilerin önce de Eminönü'nde keşif yaptıkları ancak yeterli kalabalığı göremedikleri için buradan vazgeçtikleri ortaya çıktı. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca, Bayrampaşa'da 28 Ekim 2017'de bir alışveriş merkezinin otoparkına bombalı araç ve motosiklet bırakarak uzaklaşmaya çalışırken yakalanan 2'si kadın 4 DEAŞ'lı teröristin de aralarında bulunduğu 8'i tutuklu 14 şüpheliye ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı. Savcılğın hazırladığı iddianamede, şüphelilerin bir aile görüntüsü veren şüphelilerin daha önce satın aldıkları, içine patlayıcı madde yerleştirdikleri ve koliledikleri fırını değiştirme bahanesiyle alışveriş merkezine geldikleri, kolinin X-ray cihazına sığmamasını da fırsat bilerek cihazın yanından merkeze soktukları tespit edildi. 

EMİNÖNÜNDE DE KEŞİF YAPMIŞLAR 

Şüphelilerin eylemden önce de Eminönü'ne gittikleri, burada keşif yaptıkları orada yeteri kadar kalabalık olmaması nedeniyle vazgeçtikleri ortaya çıktı. 

DOLAPLARINDAN BOMBALAR ÇIKTI

Şüphelilerin bomba yüklü araçlara doğru polisi görüp kaçmaları üzerine, polisin tüm şüphelileri eylemi gerçekleştiremeden yakaladığı belirtildi. Ayrıca araçlarında ve alışveriş merkezindeki emanet dolaplarında yapılan aramalarda toplam 109 el yapımı bomba, 2 silah ile 7 bıçağın ele geçirildiği anlatıldı. 

KEŞİF EVDEKİ DEFTERDEN ÇIKTI

Yine şüphelilerin ikametlerinde ele geçirilen kısmen yanmış ve ıslanmış defter ve görselleri ortaya çıktı. Bu defterde alışveriş merkezine ilişkin birtakım krokiler, ayrıca emniyetin isminin geçtiği bir krokinin tespit edildiği, olaydan önce yapılan keşifler, ayrıca "IKEA", "Stok", "Turyol'' ibarelerinin yazıldığı tesit edildi. 

Haber Merkezi/ flasflas.com

Yorumlar

Yorumumun sitede yayınlanmasını kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş..