SON DAKİKA HABERLERİ

Kılıçdaroğlu'ndan 24 Haziran seçimleri sonrası ilk açıklama

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin genel merkezindeki MYK toplantısına başkanlık etti.

Kılıçdaroğlu'ndan 24 Haziran seçimleri sonrası ilk açıklama

İşte Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları:

Bütün muhabir arkadaşlara bizim sesimizi bir şekliyle önce kendi mutfaklarına sonra Türkiye'ye duyuran muhabir ve kameraman arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Oy kullanan tüm vatandaşlarımıza da teşekkür ediyorum. Binlerce gönüllü arkadaşıma da teşekkür ediyorum. Bütün baskılara şantajlara rağmen karşı karşıya bu tehditlere karşı yüreklice görevlerini yaptılar. CHP'nin tüm örgütlerine yürekten teşekkür ediyorum.OHAL vardı, bıçaklanan gençlerimiz vardı. CHP'nin bayraklarını asan kardeşlerimiz vardı. Bunlar yılmadan görevlerini yaptılar. Devletin tüm imkanları kullanılıyordu karşı tarafta. Valisi, güvenlik güçleri, medyanın yüzde 95'i öbür tarafın kontrolündeydi. Bütün bu baskılara rağmen CHP örgütleri gönüllülerle birlikte önemli bir görev yaptı.

"KOLAY ELDE EDİLECEK BİR BAŞARI DEĞİL"

Daha önceki seçimlerde İçişleri Bakanları görevini bırakırdı, Ulaştırma Bakanı görevinden istifa ederdi hükümetin araçları kullanılmasın diye daha önemlisi Adalet Bakanı istifa ederdi seçimin tarafsızlığına gölge düşmesin diye. Onlar da istifa etmediler. CHP örgütlerinin hangi koşullarda bir şey gerçekleştirdiği tüm dünyanın bilmesini isterim. Seçimlerle korku ve sindirmeyi kaldırdılar. Sonuç şu; AK Parti'ye 7 puan kaybettirdiler. Kolay elde edilecek bir başarı değildir. OHAL'e rağmen, devletin bütün imkanlarına rağmen, bütün baskı ve şantajlara rağmen 7 puan indirdiler. O nedenle ben bu arkadaşlarıma teşekkür etmeyeceğim de kime edeceğim. 49.5 olan oyları 42.5'a düştü.

"BU SEÇİMİN KAYBEDENİ AK PARTİ'DİR"

Dünün tek ve güçlü adamı bugünün topal ördeğidir. Her istediğini yapamayacak. Parlamentonun itibarını biz koruyacağız. Milletin bize verdiği yetkinin ne anlama geldiğini çok iyi biliyoruz. Bu milletin demokrasiye özlemi var. Kavgadan uzak durma özlemi var. Bunu sağlayacak olan halkın bize verdiği yetki ve gücümüz olacaktır. Yani özetle duvarın bir kısmını yıktık. Duvarın geri kalan kısmını da yıkacağız. Demokrasiyi getirmek için mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Bu seçimin tek kaybedeni AK Parti'dir. Parlamentoda çoğunluğunu kaybetmiştir. Kazanan da demokrasidir. Sandığa gidip demokrasiyi savunan milyonlardır. 

"MİLLET İTTİFAKI..."

Daha seçime girmeden bir siyasal partinin seçime girmemesi için her şeyi yaptılar. Ama biz bir siyasal partinin önünü açtık. Rakibimiz olan bir partinin seçime girmesi için elimizden gelen her şeyi yaptık. Bu bizim demokrasiye aşık olduğumuzu gösterir. Bu bizim vatanseverliğimizin tartışmasız olduğunu gösterir. Anadolu'yu barıştırdık. Millet ittifakını kurduk. Toplumun gerginlikten uzak durmasını sağladık. Eski kavgaları bir yana bırakıp güzel ve ortak bir geleceğe bakma hedefini koyduk. Millet İttifakı bizim tarihimizin en önemli demokratik kurumlarından biri olacaktır.

"SANDIK GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK NAMUS BORCUMUZDU"

Sandık güvenliğini sağlamak bizim namus borcumuzdu. Demokrasiden yana olan bütün partiler ve örgütümüz sandıklara sahip çıktı. Her oyun üzerinde titredik. Her tablonun üzerinde durduk ve demokrasimize sahip çıktık. Şu gerçeğin herkes tarafından bilinmesi lazım. Sağlıklı işleyen bir demokraside sandık güvenliği diye bir şeyden söz edilmez. Devletin memuru görevini yapar. Ama iktidar liyakat sistemini sonlandırdığı için bu konuya ayrı bir önem ve ağırlık verdik. Bu süreçte orta Anadolu'da CHP'nin sesi daha gür çıkacak. 13 ilde milletvekili çıkardık. Artık o iller şu tabloyu çok net görecekler. Parlamentoda bizim bir sesimiz ve millletvekilimiz var. 

"BÜTÜN RENKLERİ PARLAMENTOYA TAŞIDIK"

Millet ittifakıyla yüzde 10 seçim barajını yerle bir ettik. Onlar bu barajın arkasına yıllar yılı sığındılar. Darbe hukuğunun bu bölümü bu seçimlerde sonlandırıldı. Kazanan demokrasi oldu. Eskiden iktidarın istediği iki partili bir parlamentoydu. Şimdi bütün renkleri parlamentoya taşıdık. 

"DÜN ARKADAŞLARIMA ŞU TALİMATI VERDİM..."

Dün arkadaşlarıma şu talimatı verdim; Her il başkanı ilçe başkanı beraber milletin hukukunu sonuna kadar korunacak. Sarayın çıkardığı kararnameler sonuna kadar irdelenecek. Nerede mücadele gerekiyorsa orada mücadele verilecek. İkinci konu; Gazi Meclis'imizin itibarını koruyacağız. Bu Meclis sıradan bir Meclis değil. Kurtuluş Savaşı'nı yöneten bir Meclis'tir. Yetkilerinin bir kısmının elinden alındığını biliyoruz. Ana hedefimiz o yetkilerin tekrar geri iade edilmesi. Üçüncü konu; Ekonomide yangın var. Mutfakta yangın var ve önümüzdeki süreç sıradan bir süreç değil. Vatandaşın hakkını korurken ekonomisini de koruyacağız. Pek çok bilgiyi kamuoyundan gizleyeceklerdir. Bizim görevimiz CHP'nin görevi bütün bilgileri derleyip toparlamak ve paylaşmak olacaktır. (Posta)

Yorumlar

Yorumumun sitede yayınlanmasını kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş..