SON DAKİKA HABERLERİ

Kışın D vitamini nasıl alınır?

Herkesin sadece güneşlenerek elde edebileceğini sandığı D vitamini başka yollarla da vücuda alınabilir.

Kışın D vitamini nasıl alınır?

Herkesin sadece güneşlenerek elde edebileceğini sandığı D vitamini başka yollarla da vücuda alınabilir. Prf. Dr. İbrahim Saraçoğlu, “D vitamini doğal yollardan nasıl alınır?” sorusunu yanıtladı.

Tüm sinir sistemini ve vücudu ayakta tutan en önemli etken D vitaminidir. Ancak D vitamini hakkında bilinenlerin çoğu yanlış. D vitamininin temel yapısı kolesteroldür. Kolesterol ise karaciğerde üretilir.

“Kalsiyumdan tutun, kan şekerinin dengelenmesine kadar fonksiyoneldir. Kansere karşı koruyucu ve önleyici fonksiyonel güce sahiptir.

Kış aylarında D vitamini nasıl alınır?

Bitkilerde D vitamini yoktur. Mantar ise D vitamini deposudur.

“İnsanların yiyebilecekleri mantar türlerini doğrayıp güneş alan bir yere koyduğunuzda güneşteki ultraviyole ışınları mantarla buluşur. Ancak mantarları camın arkasına koymayın. Cam ultraviyole ışığı filtrelediği için mantarın içerisindeki kalsiferol, ışığı D vitaminine dönüştüremez. Mantarın salatasını, yemeğini, ne şekilde tercih ederseniz yiyebilirsiniz.”

Vücutta D vitamini eksilirse neler olur?

“Kemiklerin yapısında, kanserin önlenmesinde, kan şekerinin dengelenmesinde, özellikle bağırsak florasının sağlıklı çalışmasında D vitamini etkilidir. Örneğin, önceden bebeklerin bacakları eğri olduğu zaman güneşe çıkarırlardı. D vitamini eksikliğinden kaynaklanan bir durumdur bu. D vitamini çocuklar, yaşlılar ve hamileler için çok önemlidir.

 

Yorumlar

Yorumumun sitede yayınlanmasını kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş..