SON DAKİKA HABERLERİ

Mahkemede Dink ailesine seslendi: "Sayın acılı aile..."

Gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesiyle ilgili kamu ve jandarma görevlilerinin yargılandığı dava devam ediyor.

Mahkemede Dink ailesine seslendi: "Sayın acılı aile..."

Agos Genel Yayın Yöntemeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin dönemin kamu ve jandarma görevlilerinin yargılandığı dava devam ediyor. Davanın kilit isimlerinden dönemin İstanbul Jandarma İstihbarat görevlisi yüzbaşı Muharrem Demirkale savunmasında "Yüreğinize seslenmek istiyorum. Kutsal bildiğim tüm değerler üzerine yemin ederim ki benim ve personelimin bu alçak cinayetle alakası yok" diyerek Dink ailesine seslendi. 

Hrant Dink cinayetine ilişkin İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada dönemin jandarma görevlilerinin ifadeleri alınmaya devam ediyor. 

"ALÇAK CİNAYETLE İLGİM YOK"

Dönemin İstanbul Jandarma İstihbarat görevlisi yüzbaşı Muharrem Demirkale savunmasında Dink ailesine seslenerek "Sayın acılı aile, yüreğinize seslenmek istiyorum. Kutsal bildiğim tüm değerler üzerine yemin ederim ki benim ve personelimin bu alçak cinayetle alakası yok ama nedense buna dahil edilmeye çalışıyoruz. Ama suçluyuz bu milenyum yılında hala demokrasiyi içselleştiremediysek suçluyuz. Bu toprakların insanları olarak siz de bilirsiniz ki, insanlar öldükten sonra kıymetlenir. Milyonlarca insan Hrant öldükten sonra videolarını izledi. 'Ben de ondanmışım, o da bendenmiş' dedi. Bu yapılanlar onu geri getirmeyecek ama bazı isimlerin ölümleri acı da olsa insanlığa hizmet eder" şeklinde konuştu.

"O FOTOĞRATAKİLERİN HİÇBİRİ BENİM PERSONELİM DEĞİL"

Demirkale, "Fotoğraflardaki kişilerin hiçbiri İstanbul istihbarat jandarma personeli değil. Bunu poliste söyledim. Kriminal inceleme yerine görüntü üzerinden teşhis yaptırıldı. 2005-2012 arasında İstanbul'da çalıştım. Cinayet günü çekilen fotoğraf ve videolar benim personelim değil. Olay tarihinde PKK masası başındaydım. Bizim üzerimize çalışılmış" diye konuştu. Bitlis'e atandığı yıllarda firari savcı Zekeriya Öz ile tanıştığını, Urfa'da görevliyken de Ali Fuat Yılmazer ile Irak'tan gelen silah yüklü kamyonun yakalanması sırasında yaptıkları çalışmayla tanıştığını ifade eden sanık Demirkale, 2005'te İstanbul'a atandığını söyledi.

FlasFlas.com/ Haber Merkezi 

Yorumlar

Yorumumun sitede yayınlanmasını kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş..