Miraç Tortumlu: Binlerce kadına umut oldu! İşte obeziteyle savaşmanın yolları

Obeziteye savaş açan ve binlerce kadına umut ışığı olan bir kadın Miraç Tortumlu... İşte obeziteyle savaşmanın yolları...

Miraç Tortumlu: Binlerce kadına umut oldu! İşte obeziteyle savaşmanın yolları

Çağımızın en büyük sağlık sorunlarından biri obezite... 7'den 70'e herkeste görülebilen bu hastalık, sağlığı bozuyor aynı zamanda o kişide pskolojik olarak da bir iz bırakıyor. Gelişen tıp, ilerleyen bilimle birlikte birçok hastalığın tedevisi bulundu. Ancak bu sorunun en büyük çaresi sağlam bir irade. Yapılan ardaştırmalara göre, Türkiye’de her 100 erkekten 20.5’i, her 100 kadından da 41’i obez. Yani obezite kadınlarda erkeklere göre 2 kat daha yüksek. Toplamda fazla kiloluların oranı yüzde 34.6, fazla kilolu ve şişmanların oranı yüzde 64.9. Çok şişman olanların oranı ise yüzde 2.9. 

obezite ile ilgili görsel sonucu

Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre, obezite sıklığı bölgelere göre değişiyor. En sık görüldüğü bölge yüzde 33.1 ile Doğu Karadeniz. 2. sırada yüzde 33 ile Batı Anadolu, 3. sırada ise yüzde 32.9 ile Orta Anadolu geliyor. Yani durum bu kadar vahim...

Bu işin ciddiyetini öğrenmek adına, sosyal medya üzerinden tanıştığım bir hanımefendiyle röportaj yapmak istediğimi belirttim. Kendisi de beni kırmadı. Kendisi Miraç Tortumlu. 25 yaşında evli genç bir kadın. Onu sosyal medyada ilk gördüğümde dikkatimi çeken ilk şey, videolarında kadın takipçilerine verdiği bilgiler, öneriler oldu. Miraç Tortumlu da obeziteye karşı sıkı bir mücadele veren bir hanımefendi. Kendisine sosyal medyada bu işin öncülerinden diyebiliriz. Tortumlu'nun Instagram hesabında 22 bin takipçisi bulunuyor. Onun bu azmi ve iradesi, aynı sorunları yaşayan kadınlara adeta güç vermiş. İşte Miraç Torumlu ile gerçekleştirdiğimiz o röportaj:

Öncelikli olarak, böyle bir hesap açmaya nasıl karar verdiniz? Hesabınız bilindik diyet(rejim) sayfalarının aksine daha renkli ve aile havasında.

Ben her zaman duygularını dışarıya yansıtan ve dile getiren biri oldum.Biraz instagramda araştırma yaptıktan sonra benim gibi obezite ile sorun yaşayan fakat bunu yüksek sesle dile getiremeyenleri biraz motive etmek için açtım. İnstagram ve sosyal medya biraz gerçekci olma konusunda daha istek gören bir platform ben sadece diyet hesabı olarak kalmasını ve sade sıkıcı bir hesaptan ziyade daha renkli olmasını isteyerek biraz renklendirdim.Biz ailecek neşeli ve sevgi dolu bir aileyiz. Kendi içimizde her zaman çekip bir hatıra kalmasını istedik fakat diyetle alakalı video fotoğraf çekerken aile desteğinin burda biraz önemini belirtmek istedim.

25 yaşında genç bir kadın olmanıza rağmen, videolarınızda takipçilerinzle dertleşen anaç bir yapınız var. Sizi bu kadar sevilen bir insan yapan bu özelliğiniz mi?

Ailem bana her zaman alçak gönüllü olmam konusunda iyi bir eğitim verdiler.İnsanlara statü, meslek, memleket yada herhangi bir amaç göz etmeksizin yaklaştım ve sonuç olarak birbirimizi anlayıp kendini de doğru ifade eden biri olarak bana yaklaşımlari diğer hesaplara göre biraz farklı oldu.Bir çok takipçim bana "Sen bizim dış sesimiz oldun" dediğinde çok mutlu olmuştum.Bu birbirimizi anlayıp bir sonuca varıcağımıza işaretti bundan olsa gerek beni benimsemeleri.

Videolarınızdan gördüğüm kadarıyla takipçilerinize tavsiye ettiğiniz gibi siz de sağlıklı besleniyor ve spor yapıyorsunuz. Sağlıklı yaşamaya karar verdiğiniz dönüm noktası ne oldu?

Tabiki sağlikli beslenip spor yapiyorum bana iyi gelmeyen ve memnun kalmadiğim hiç bir şeyi burda kimseye önermiyorum.Dömüm noktam şuydu; 4 senelik evliyim zaten kendimi bildim bileli kilolu biriydim bu evlendikten sonra daha fazla arttı.Ben evlendikten sonra bir çocuğum olsun istedim ve bunun için doktora gittiğimde hep aynı cevabı aldım "Kilo ver!"  En son "Bu şekilde sen hamile kalamazsın risk oluşur" denildiğinde ben
kendime bir söz verdim ve artık asla sağlıksız beslenip anne olma duygusunu ötelemeyecektim. Bu nedenle başladım hemde hemen doktordan döner dönmez evde ne kadar sağlıksız şey varsa attım ve kendime söz verdim

Sizce bir kadın güzel görünmek için mi sağlıklı beslenmeli? Çevrenin baskısı kadınları bu konuda nasıl yönlendiriyor?

Ben sırf güzellik içinde zayıflamak isteyenleri hoş görüyorum çünkü kadın istediği ne varsa yapabilmeli özgür olmalı. Fakat bunu doğru ve sağlıklı bir şekilde.Çevrenin baskısı bence daha dar kalıp baskı be oteriter bir yaklaşım sergilediği için olumsuz yönde kişiyi etkiliyor.Ve sonuç olarak başarı ertelenip olumsuzlaşıyor.Oysa ki çevrenin yaklaşımı destekler nitelikte ve anlayış çerçevesinde olduğu zaman kişinin özgüveni ve kendine olan inancı bir nebze artıyor. Pozitif düşünce bu süreçte en iyi gelen şeydir insana. 

Zayıflamak isteyenlere önerdiğiniz, olmazsa olmaz dediğiniz şeyler nelerdir?

Öncelikle ne amaçla zayıflamak istiyorlar ve sonucunda onları mutlu edecek şey sadece kilo mu ? Kilo verdikten sonra hayatları ne denli değişecek? Kendilerine önce soru cevap yapıp artı eksi yönde eleştirsinler. Bu
süreçte morellerini yüksek kararlarında sağlam dursunlar.Hedeflerine ulaşırken önce kendinlerine sonra başkalarına nasıl faydalı olabileceklerini düşünsünler. Ne kadae cok kişiye dokunursak o kadar iyi. Kendilerini çok sevsinler çünkü ben bu dünyada sevginin üstüne başka hiç bir şeyin kendinisine iyi geleceğine inanmayanlardanım.

Ayrıca günde 3 litre kesinlikle su tüketsinler. Ve her gün mutlaka 45 dakika egzersiz yapsınlar... 

Seçil BALIK

flasflas.com/Özel Haber 

Yorumlar

Yorumumun sitede yayınlanmasını kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş..