Nedir bu Burning Man Festivali?

Eğlencenin, sanatın ve müziğin biraraya geldiği dünyanın en çılgın festivali Burning Man.

Nedir bu Burning Man Festivali?

ABD'nin Nevada eyaletinde yer alan Black Rock Çölü'nde her yıl Ağustos ve Eylül döneminde düzenlenen festival 9 gün sürüyor.

Festivalin ikonik ögesi tahta adam kalıplarla doğmuş insanı sembolize ediyor ve finalde yakılıyor.

Her yıl 40 bin ile 70 bin kişinin katıldığı festivale Türkiye'den de yoğun ilgi var. Acun Ilıcalı'nın eşi Şeyma Subaşı'da festivalin renkli konuklarından birtanesi.

Burning Man o kadar renkli bir festivalki kostümsüz dolaşmak topluluğa saygısızlık olarak sayılıyor.

Nevada da gündüz çok sıcak gece ise çok soğuk oluyor. Bu yüzden festivale giderken kıyafet seçiminize de dikkat etmeniz gerekiyor.

Festivale giderken yanınıza mutlaka bisiklet getirin. Yoksa her yere yürümek zorunda kalırsınız ki mesafeler oldukça uzak. Şapka ve gözlüğü de kesinlikle unutmayın. Malum ortam çöl. Toz çok ciddi bir problem olabiliyor.



Burning Man festivaline katılım ücretli. Ancak festival başladıktan sonra para tamamen anlamsız bir nesneye dönüşüyor. Katılımcılar bir hafta süresince yetecek gıda başta olmak üzere tüm ihtiyaçlarını hazır etmek zorunda. İçeride satın alma yok ama değiş-tokuş var.



Burning Man doğaya saygı duyan bir festivaldir. Katılımcılar festival bitiminde alanı temizler ve arkalarında hiçbir iz bırakmaz. Festival alanında çöp kutusu, karton bardak, şişe vs. gibi şeyler bulunmaz. Herkes kendi çöpünden ve eşyasından sorumludur.

ABD'nin Nevada eyaletinde yer alan Black Rock Çölü'nde düzenlenen festival Ağustos ve Eylül döneminde yapılıyor ve 9 gün sürüyor.



Yorumlar

Yorumumun sitede yayınlanmasını kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş..