SON DAKİKA HABERLERİ

O belgeye sahip olmayan ev sahipleri yandı!

1 Ocak 2020 yılından itibaren Enerji Kimlik Belgesi olmayan binaya ceza verilecek... Ayrıca, o mülkün alımı, satımı da yapılamayacak.

O belgeye sahip olmayan ev sahipleri yandı!

Bir süre önce gündeme gelen ve her bina için zorunlu olduğu açıklanan Enerji Kimlik Belgesi'nin detayları ortaya çıktı. Geçtiğimiz yıl gündemde olan ve daha sonra süresi uzatılan bu belge hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk açıklamada bulundu... 

OLMAYANA CEZA YAĞACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, Enerji Kimlik Belgesi (EKB) olmayan binalara 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren cezai yaptırımlar uygulamaya başlayacağı belirtildi. Bu tarihten sonra, Enerji Kimlik Belgesi olmayan bir binanın alım, satım ve kiraya verilmesinde sorunlarla karşılaşılabileceği kaydedildi.

RESMİ AÇIKLAMAŞU ŞEKİLDE

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı web sitesinde yayımlanan kitapçıkta; ev satın alırken veya kiralarken, binanın yalıtımlı, pencerelerin ve doğramalarının enerji verimli, ısıtma için kullanılan kazan ve boruların yalıtımlı, binanın dış duvar iç yüzeyinde bakteri, küf, mantar gibi lekelerin olup olmadığını, binanın ısıtma, soğutma giderleri ile Enerji Kimlik Belgesi’ni sorgulamaları tavsiye ediliyor.

PEKİ, ENERJİ KİMLİK BELGESİ NEDİR?

Enerji Kimlik Belgesi’nin ne olduğuna açıklık getiren SZUTEST Enerji Departmanı Koordinatörü Seda Ferah, şöyle konuştu: “Kısa adı EKB olan Enerji Kimlik Belgesi, binalarda bulunan enerji türlerinin etkin ve verimli kullanılmasını kapsayan, gereğinden fazla enerji kullanımının önüne geçmeyi hedefleyen, bununla birlikte çevreye zarar verecek faktörleri engellemek için yapılan danışmanlık ve denetim sonucunda verilen belge türüdür. Binalarda enerji kullanımı ve enerji tüketim sınıfı belirlenerek binaya bir Enerji Kimlik Belgesi (EKB) verilir. Enerji Kimlik Belgesindeki amaç, enerjiyi verimli kullanan ve yenilebilir enerji tercih eden yapılar ile enerji verimliliği faaliyetinden bulunmayan binaların arasındaki farkı oluşturup bu yapıların değerinin belirlenmesidir."

 

Yorumlar

Yorumumun sitede yayınlanmasını kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş..