Okullarda el yazısı kararı yine değişti

Bitişik eğik yazıya 2005 yılında büyük umutlarla başlanmış ancak, bazı veliler uygulamaya karşı çıkmıştı.

Okullarda el yazısı kararı yine değişti

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bitişik el yazısı kararında değişikliğe giderek tercihi öğretmene bırakmıştı. Ancak bu sene sadece öğretmenlerin yüzde 5’inin el yazısını tercih etmesi ve aynı okulda farklı uygulamaların sorunlara sebep olması üzerine yazı konusunda “Okul içinde birlik” zorunluluğu getiriliyor. Bakanlığın illere gönderdiği genelgeye göre, ilkokul birinci sınıfta yazı konusunda kararı artık “okul zümreleri” verecek.

MEB, 12 yıl okullarda zorunlu hale gelen el yazısı ile okuma-yazma modelini kaldırmıştı. Taslak müfredatlar askıya çıktığında Türkçe’ye gelen 5 bin 76 görüşten yüzde 99.3’ünde “bitişik eğik yazının kaldırılması” talebi yer almıştı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, geçen yıl mayıs ayında yapılan “İlk Okuma ve Yazma Öğretimi Bilgilendirme” toplantısında, eğik yazının kaldırılacağını ilan etmişti.

ÖĞRETMENİN TERCİHİ ESAS ALINMIŞTI

Hürriyet'in Gamze Kolcu'nun haberine  göre Haziran ayında ise el yazısı kararı öğretmenin kararına bırakılmıştı. Öğretim programında, “Ses esaslı ilk okuma yazma öğretimi” benimsenmiş ve ilk okuma yazma öğretiminin dik temel harf ya da birleşik eğik harflerle yapılmasına karar verilmişti. Bu yıl öğretmenlerden dik temel harfler ile mi yoksa el yazısıyla mı eğitim vermek istedikleri sorulmuş ve tercihler doğrultusunda eğitim materyalleri öğretmenlere gönderilmişti.

EL YAZISINI SADECE YÜZDE 5'İ SEÇTİ

Alınan bilgilere göre, tercihin öğretmene bırakılması, sahada sorun yaşanmasına neden oldu. Aynı okulda farklı yazı türlerinin seçilmesi, hem öğretmenler için hem de öğrenciler için zorlukları da beraberinde getirdi. Yan yana iki ayrı birinci sınıfta farklı yazı stilleri uygulandı, bakanlık sınıflara farklı öğretim programları ve kitaplar gönderdi. İlk uygulamada öğretmenlerin yüzde 95’i dik temel harfleri seçerken sadece yüzde 5’i el yazısını tercih etti.

Okullarda yaşanan sıkıntıları göz önüne alan bakanlık, el yazısı kararında değişikliğe gitti. Artık el yazısıyla mı yoksa dik temel harflerle mi eğitime başlanacağına Okul Zümre Öğretmenler Kurulu karar verecek. Birinci sınıfları okutan tüm öğretmenlerin kararı ve okul yöneticilerinin koordinesi doğrultusunda tek bir yazı stili belirlenecek. Zümre kararıyla tüm okulda tek bir yazı karakterinin kullanılması sağlanacak.

Yorumlar

Yorumumun sitede yayınlanmasını kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş..