Oto tamircisiyken ajan oldu

Hüseyin Yıldırım, Kırşehir doğumlu bir oto tamircisiydi. Ama hayat onu uluslararası bir casusa çevirdi. İşte Yıldırım'ın ilginç hayat hikayesi...

Oto tamircisiyken ajan oldu

Hüseyin Yıldırım 1928 yılında Kırşehir'de doğdu. 1960'lı yılların başında ailesiyle beraber Almanya'ya göç etti.

CASUS OLMAK İÇİN PEŞİNDEN KOŞTU

Bir oto tamircide çalışmaya başlıyor. O dönem Doğu Berlin'de bir Stasi ajanıyla tanışıyor. Casus olmak için onun peşinde koşturuyor, önce kabul etmiyorlar Yıldırım'ı. 

CASUS OLMAK İÇİN PEŞİNDEN KOŞTU

SÖZÜNÜ TUTTU

Yıldırım onlarla beraber çalışabilmek için oto tamirciye gelen insanlardan bilgi sızdırabileceğini söylüyor. Sözünü tutmakla kalmıyor, Amerikan askeri istihbaratına, askeri araç tamircisi olarak giriyor.

 

FBI YAKALADI

ABD'ye nasıl yerleşiyor peki? Karısından boşanıp, ABD'li bir kadınla evlenerek. Yıldırım, yedi yıl boyunca Amerikalılardan sızdırdığı her belgenin fotokopisini çekiyor. Fakat 1989 yılında ABD'de FBI tarafından yakalanıyor.

 

"BENİ TÜRKİYE'DE YARGILAYIN"

Amerikan devletine casusluk faaliyeti nedeniyle 2,5 milyar dolar zarar verdiği gerekçesiyle idamla yargılanıyor. Daha sonra cezası müebbete çevriliyor. Türkiye'ye mektuplar yazan Yıldırım, "Beni Türkiye'de yargılayın" diyor.

SÖZÜNÜ TUTTU

"DÜNYAYA BİR DAHA GELSEM YİNE AJAN OLURUM"

ABD, Yıldırım'ı Türkiye'ye gönderiyor. ABD'de 15 yıl cezaevinde kaldığı için yattığı süre göz önünde bulundurularak tahliye ediliyor. ABD'de evlendiği karısı onu yıllarca beklemiş olsa da Yıldırım eski ailesine geri dönüyor.

Yıldırım verdiği bir röportajda, "Dünyaya bir daha gelsem yine ajan olurum ama bu sefer daha dikkatli olurum" diye konuştu.

Hüseyin Yıldırım, Berlin'de ailesiyle beraber yaşamaya devam ediyor.

Kaynak:Cnnturk.com

 

Yorumlar

Yorumumun sitede yayınlanmasını kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş..