Robot, Bakan Ahmet Arslan'dan özür diledi!

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan Robot Sanbot, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'dan özür diledi.

Robot, Bakan Ahmet Arslan'dan özür diledi!

Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından gerçekleştirilen Güvenli İnternet Günü programı sırasında Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın konuşmasını sık sık araya girerek kesen robot, Bakan Aslan'dan özür diledi!

Geride bıraktığımız günlerde BilgiTeknolojileri Kurumu’nun düzenlediği Güvenli İnternet Günü programında sunum yapan Robot Sanbol Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın sık sık sözünü kesince Arslan, görevlilerden yardım isteyerek, robota müdahale edilmesini istemişti.

Robotun birkaç kez üst üste Bakan Aslan'ın sözünü kesince, görevlilere seslenerek, “Robotun kafası karıştı. Buraya mı hitap edeyim, oraya mı, doğrusu benim de kafam karıştı. Robotu kim kontrol ediyorsa gereğini yapsın lütfen” demişti. Bunun üzerine robot uzaktan kontrol edilerek sahneden uzaklaştırılmıştı.

Bakan Aslan, “Robotun kafası karıştı. Buraya mı hitap edeyim, oraya mı, doğrusu benim de kafam karıştı. Robotu kim kontrol ediyorsa gereğini yapsın lütfen” demişti. Bunun üzerine robot uzaktan kontrol edilerek sahneden uzaklaştırılmıştı.

Kanal D ekibi, Robot Sanbot ile görüştü ve robotun Bakan Ahmet Aslan'dan özür dilemesini sağlayarak televizyonda yayınladı. Robot, “Ben çok akıllı bir robotum, bana istediğini sorabilirsin” diyen robot, ‘Bakanın sözünü neden kestin?’ sorusuna “Yanlışlıkla oldu, çok üzgünüm” diye cevap verdi.

Çinli bir firma tarafından geliştirildikten sonra sonra Türkiye'de satışa çıkarılan  Robot Sanbot’un, üzerinde kendi yazılım platformu bulunuyor. İnsan ve nesneleri tanıyabildiği gibi, izleme, konuşma algılama, yüz tanıma gibi özelliklere de sahip. Rabotun özellikleri bunlarlada bitmiyor, müzik çalıp dans da edebiliyor. İnsansı robot Sanbot, bankalar, havalimanları, alışveriş merkezleri, perakende sektörü, hastaneler, oteller, restoranlar, okullar, fuarlar, evlerde servis, karşılama ve yönlendirme, turizm, eğlence, eğitim, satış, ev hizmeti ve güvenlik amaçlı görev alıyor. Katıldığı etkinliklerde insanlarla sıcak bir diyalog da kuruyor.

Yorumlar

Yorumumun sitede yayınlanmasını kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş..