Rusya'dan çok krtik Türkiye uyarısı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin Suriye'de ordu kuracağı haberi üzerine çok kritik açıklamalarda bulundu.

Rusya'dan çok krtik Türkiye uyarısı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin terör örgütü YPG liderliğinde 30 bin kişilik ordu kuracağı haberlerinin yayılması üzerine "ABD'nin Suriye'de ordu kurma çabaları ülkenin toprak bütünlüğüne zarar verebilir. ABD'den bu konuda detaylı açıklama bekliyoruz" ifadesini kullandı. Lavrov Türkiye'nin de İdlib'de oluşturulan gözlem noktası çalışmalarına hız vermesini umuduklarını söyledi.

Türkiye ile açıklamalarda bulunan Lavrov, konuşmasında ABD'nin Suriye politikası hakkında da değerlendirmelerde bulundu. Rus bakan "ABD Suriye'de rejim değişikliği isteyenlere yardım ediyor" ifadelerine yer verdi.

ABD'nin bu tutumunun Suriye'de bölünmeye neden olacağını belirten Sergey Lavrov Suriye'de isyancıların kontrolünde bir bölge yaratılmasının tehlikeli olduğuna dikkat çekti.

Türkiye elini çabuk tutmalı uyarısı

Sputnik'te yer alan habere göre; "Suriye'de ilerleme gördük" diyen Lavrov, şu andaysa Türkiye ve İran'la birlikte Suriyeli tarafları bir araya getirecek ulusal bir kongre için hazırlandıklarını anımsattı. Lavrov ayrıca, bu ulusal diyalog sürecinin Cenevre'deki barış sürecine de yardımcı olacağını umduğunu söyledi.

Lavrov şu ifadeleri kullandı: "Türk meslektaşlarımızın, İdlib'deki gerilimi azaltma bölgesinin çevresine geri kalan gözlem noktalarını yerleştirmeyi de olabildiğince yakın bir zamanda tamamlamasını bekliyoruz. Zira şimdiye kadar sanırım 3 gözlem noktası oluşturdular. Toplam sayılarıysa 20 olmalı. Bu, yöneticilerimizin temasları sırasında konuşuldu. Bize bu işin hızlandırılacağına dair garanti verdiler. Bunun, İdlib'deki durumun istikrar kazanmasına yardımcı olacağını umuyorum."

Afrin'de çatışmasızlık sağlanmalı uyarısı

Lavrov, açıklamalarında Türkiye açısından hayati önem taşıyan Afrin’deki durum hakkında da kısa açıklama yaparak, “Bizim görüşümüz Afrin’deki çatışmaların bir an sona ermesidir. Son günlerde Rusya, Türkiye ve İran’ın Suriye’ye barışı getirmek için yürüttükleri çabaları baltalamak için bir dizi provokasyonlar yapılıyor. Ama bölgede barışın üç garantörü ülke Soçi Kongresi dahil barış için ortaklaşa çalışmaya devam edeceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

ABD'nin Suriye hamlesine Rusya'dan sert tepki

Lavrov yanı sıra ABD’nin Suriye’de attığı “Güvenlik Ordusu” kararına Rusya parlamentosunda da tepki açıklamaları geldi. Senatör Aleksey Puşkov “ABD, Suriye parçalamak istediği için ordu kuruyor” açıklamasını yaptı. Güvenlik Komitesi yöneticisi Frants Kilntseviç ise “Washington Suriye’de Rusya’ya karşı müttefik arıyorlar. ABD, Suriye'de kalmanın alt yapısını oluşturmaya çalışıyor” tepkisini verdi. Konstantin Kasaçov ise “ABD aldığı ordu kararıyla uluslararası hukuk ve BM tüzüğünün kaba bir şekilde ihlal etmektedir. Egemen ülkeye yönelik saldırı sayılır” dedi.

Etiketler

Yorumlar

Yorumumun sitede yayınlanmasını kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş..