Siber çeteye İstanbul ve Endonezya’da operasyon

İstanbul’da 3 milyon liralık vurgunun ardından 2 arkadaşıyla birlikte yurtdışına kaçan siber çete lideri Doğan K. Endonezya’da operasyonla yakalandı.

Siber çeteye İstanbul ve Endonezya’da operasyon

İstanbul’da 3 milyon liralık vurgunun ardından 2 arkadaşıyla birlikte yurtdışına kaçan siber çete lideri Doğan K. Endonezya’da film gibi operasyonla yakalandı. Çetenin İstanbul ayağını yöneten kardeşi Orhan K. ve 17 adamı da çökertildi. Çetenin Endenozya'da yakalan lideri Doğan K. ve adamlarını turuncu tulm giydirilmesi dikkat çekti.

Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, fast food restoranlardan evlerine sipariş veren müşterilerin kredi kartı bilgilerinin çalındığı şikayeti üzerine harekete geçti.

KURYELER KART BİLGİLERİNİ ÇALMIŞ

Siber polisi, çete üyelerinin fast food restoranlarda motorlu kurye olarak çalışan kişileri ayarladıkları, özel yazılımlı pos cihazlarını onlara vererek binlerce müşterinin kredi kartı bilgilerini çaldıklarını tespit etti.

ÇETE 3 MİLYON LİRALIK VURGUN YAPMIŞ

Siber çete üyelerinin çok kısa bir süre içerisinde kopyaladıkları kredi kartlarıyla 3 milyon liralık vurgun yaptıkları belirlendi.

İSTANBUL VE ENDONEZYA’DA OPERASYON DÜZENLENDİ

Çete lideri Doğan K.’nın Türkiye’deki restoran müşterilerinden çaldığı binlerce kredi kartı bilgileriyle Endonezya’ya kaçtığı tespit edildi. İstanbul ve Endonezya’da eş zamanlı operasyonlar düzenlendi. Çete lideri Doğan K. Endonezya polisi tarafından yanında bulunan Türk uyruklu 2 arkadaşıyla birlikte gözaltına alındı. Doğan K.’nın kaldığı adreste yapılan aramalarda, binlerce kişiye ait kredi kartı bilgileri ve kredi kartı bilgilerini kopyalamakta kullanılan özel yazılımlı POS cihazı bulundu.

Kredi kartı çetesinin İstanbul ayağını yürüten Doğan K.’nın kardeşi Orhan K.’nın da aralarında bulunduğu 18 kişi de İstanbul’da değişik adreslere yapılan operasyonlarda gözaltına alındı.

Siber çete üyelerinin adreslerinde yapılan aramalarda, 6 adet MSR (kart kopyalama cihazı), 312 adet manyetik şeritli kart, 4 adet bilgisayar, 3 adet flash bellek, 28 adet özel yazılımlı POS cihazı, 22 adet cep telefonu, 4 adet hard disk, 19 adet SİM kart, 25 adet micro SD hafıza kartı, 7 adet ATM gizli kamera düzeneği ve 8 bin 995 lira para elegeçirildi.

13 ÇETE ÜYESİ TUTUKLANDI

İstanbul’da gözaltına alınan 18 çete üyesinden 13’ü çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Türk uyruklu 2 arkadaşıyla birlikte yakalanan çete lideri Doğan K.’da Endonezya’da tutuklandı.

ÇETE NASIL ÇALIŞIYOR

Çete üyeleri fast food zincir restoranlarda kurye olarak çalışan kişileri ayarlıyor. Onlara restoranın pos cihazının yanında, aynı POS cihazına benzeyen özel yazılım yüklenmiş olan kendi POS cihazlarını da veriyor. Kurye yemek tesliminin ardından, müşteriden kredi kartını istiyor. Kredi kartı çeteye ait POS cihazından geçiriliyor. POS cihazı otomatik olarak kredi kartı geçersiz yazısı veriyor. Ancak, kredi kartının tüm sanal bilgisi ve şifresini otomatik olarak kaydediyor. Kurye isterseniz bir de bu POS cihazıyla deneyeyim deyip, restorana ait gerçek POS cihazından yemek parasını çekiyor. Kuryeler bu iş için çeteden aylık 5 bin lira ek maaş alıyor.


 

Yorumlar

Yorumumun sitede yayınlanmasını kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş..