Snapchat filtreleri nelere sebep oluyor?

Snapchat herkes tarafından eğlenceli uygulama olarak bilinse de insanların psikolojileri üzerindeki etkisi pek de öyle değil...

Snapchat filtreleri nelere sebep oluyor?

Son yılların gözde uygulaması Snapchat'e gelen filtreleri herkes kullanıyor. Filtreler bizi değiştirerek olduğumuz kişiden farklı gösteriyor. Snapchat filtre kullanımı o kadar fazlaydı ki Instagram'da filtre özelliğini getirdi. 

Herkes tarafından yaygın olarak kullanılan Snapchat filtreleri sayesinde insanlar kendini iyi hissetmeye başladı. Ama aynı zamanda insanlar olduğundan farklı görünmeye de epey alıştı.

Öyle ki Snapchat filtrelerinin sağladığı pürüzsüz cilt özelliği insanları o kadar etkilemiş ki plastik cerrahlara koşmaya başlamışlar. New York'lu plastik cerrah Dr. Matthew Schulman, bazı danışanlarının kendisine filtrelerindeki gibi pürüzsüz bir cilt, büyük gözler ve dolgun dudaklar talebiyle başvurduğunu dile getiriyor.

İnsanları şekilden şekile sokan Snapchat filtreleri yüzünden insanlar gerçekte nasıl göründüğünü unutmuş durumda. Psikoloji profesörü Renee Engeln'e göre doğal insanlar Snapchat filtreleri yüzünden güzellik perspektifini kaybetti ve bu da beden algı bozukluğuna yol açtı. 

Cansu Apak/flasflascom

Etiketler

Yorumlar

Yorumumun sitede yayınlanmasını kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş..