Tarihi anlaşma imzalandı

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un'la gerçekleştirdiği toplantının ardından Singapur'da basının sorularını yanıtladı.

Tarihi anlaşma imzalandı

Trump, Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un'la ile 'yeni bir tarih başlatmaya hazır' olduğunu söyledi. Trump "Kore yarım adasında savaş sonunda bitecek," dedi. ABD Başkanı öte yandan Kuzey Kore Lideri'nin nükleer silahlardan arınmayı taahhüt ettiğini açıkladı. Trump asıl amaçlarının Kore yarım adasının nükleerden arındırılması olduğunu söyledi, ancak bu sürecin uzun bir süreç olduğunu belirtti. ABD Başkanı ayrıca, sürecin uluslararası otoriteler tarafından kontrol edileceğini belirtti.

ANLAŞMA İMZALANDI

İki lider görüşmenin ardından heyetlerarası görüşmelere geçti. Heyetler arası görüşmenin ardından bundan sonraki barış sürecinin başlaması için iki lider arasında anlaşma imzalandı. Anlaşma sonrası Trump, "Anlaşmadan bütün dünya etkilenecek. Büyük bir sorunu çözeceğiz, bunu bütün dünya için yapacağız" ifadesini kullandı.

ANLAŞMANIN İÇERİĞİ NEDİR?

İki lider de anlaşmayı tarihi olarak niteledi ancak anlaşmanın içeriğine ilişkin iki taraftan da henüz bir açıklama yok. Trump kapsamlı bir metne imza attıklarını ve süreci hemen başlatacaklarını söyledi. Anlaşmanın içeriğine ilişkin ise gazetecilere anlaşmanın basılı bir kopyasının dağıtılacağı belirtildi.
 

Yorumlar

Yorumumun sitede yayınlanmasını kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş..