TSK gece yarısı Afrin'i vurdu

TSK Afrindeki PKK/PYD mevzilerine yönelik yoğun top atışında bulundu.

TSK gece yarısı Afrin'i vurdu

Hatay'ın Suriye sınırında konuşlandırılmış olan Topçu Birlikleri, PKK'nın süriye kolu PYD'ye ait bir çok mevziyi vurdu.

TKS'nın topçu birlikleri, en az 40 atış yaparak Hassa ve Kırıkhan ilçelerinden Afrin'in Basufan, Cindere, Memelan, Meskenli ve Raco bölgeleri vuruldu.

Terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD denetimindeki Afrine karşı öğle saatlerinde başlayarak aralıklarla devam eden operasyonun şiddetli patlama sesleri Türk mahallelerinden de duyuldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın'da AK Parti Elazığ 6. Olağan İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada. Suriye'deki terör örgütleriyle mücadeleyle ilgili sözlerine yer verdiği sırada TSK topçusu terör örgütü PYD'nin Afrin mevzilerini vuruyordu.

Hürriyet'te yer alan habere göre, sınır hattındaki birliklere aralık başında personel, zırhlı araç, tank ve obüs takviyesi yapıldığını söylediler. Bir yetkili, “Aralık başındaki mevcudiyete yaklaşık yüzde 60 oranında takviye yapıldı” dedi. Bölgede şu an için yeni bir durum olmadığını ifade eden aynı kaynaklar, siyasi iradenin karar vermesi durumunda sınır hattında konuşlu birliklerin anında müdahaleye hazır durumda olduğunu vurguladılar.

PYD bölgedeki hareketliliği bilinçli olarak artırdı

Türk güvenlik birimlerinin yerel kaynaklardan ve insansız hava araçlarından edindiği bilgiye göre, terör örgütü PYD/PKK unsurları Afrin bölgesinde sürekli hareket halinde. Teröristlerin hareketliliği ve yoğun olarak bulundukları yerlerin koordinatları istihbarat tarafından yakından takip ediliyor. Yetkililer, özellikle Türkiye’de siyasi düzeyde Afrin’le ilgili mesajlar verildiğinde terör örgütü PYD’nin bölgedeki hareketliliği bilinçli artırmasına ve taciz ateşinde bulunmasına dikkat çektiler.

TSK tankları Reyhanlı'ya sevk etti

Dün akşam saatlerinde Türkiye'deki çeşitli birliklerinden kente gelen 5 tank yüklü tır konvoyu, Hatay'ın Reyhanlı ilçesine ulaştı. 

Konvoy burada güvenlik önlemleri altında Suriye sınırındaki birliklere sevk edildi.  Tankların birliklere takviye amaçlı gönderildiği öğrenildi.

Hürriyet

Etiketler