Tuğçe'nin katiline ömür boyu hapis cezası az geldi

Üniversite son sınıf öğrencisi Tuğçe Uludağ'ı öldüren Aykut Ertunç'a verilen ceza, Uludağ ailesine az geldi.

Tuğçe'nin katiline ömür boyu hapis cezası az geldi

Üniversite öğrencisi Tuğçe Uludağ, 34 yaşındaki Aykut Ertunç'un arkadaşlık teklifini reddettiği gerekçesiyle tüfekle öldürüldü.


Mahkemede yargılanan Aykut Ertunç'a ömür boyu hapis verilmesine Uludağ'ın ailesinden tepki geldi. Ertunç’un ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alması gerektiğini belirtildi. Duruşmada savcı, ilk derece mahkemesinin verdiği kararın kaldırılarak sanığın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasını talep etti. 

Aykut Ertunç, Bursa'nın Gemlik İlçesi'nde Tuğçe Uludağ'ı oturduğu apartmanın kapısına kadar takip ederek tüfekle öldürdü. Daha sonra kendi karnına ateş ederek ağır yaralandı. Kaldırıldığı hastanede tedavi edildikten sonra mahkemece tutuklanan Ertunç için ‘tasarlayarak öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Aykut Ertunç, yargılandığı Bursa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Tuğçe ile bir buçuk yıldır arkadaşız ve bunu resmileştirmek için aileler görüştü. Tuğçe, ardından benimle görüşmek istemediğini söyledi. Olay günü Gemlik’te ayak üstü görüştük. Yine olmayacağını tekrarladı. Ben de iki kutu bira aldım. İçerek Umurbey Mahallesi’ne arkadaşlarımı görmeye gidiyordum. Gemlik Avcılar Kulübüne üye olduğum için sürekli arabamda tüfek bulunuyordu. Tuğçe’nin evinin yakınına aracımı park ettim. Tuğçe’nin gece saat 21.00 sıralarında otobüs durağından evine doğru yürüdüğünü gördüm. Arabadan inip yeniden konuşmak istedim. Tersleyince tüfeğimi alıp evine yürümekte olan Tuğçe’ye önce seslendim, sonra ateş ettim. Sonra zeytinlikte canıma kıymak istedim. Pişmanım” dedi.

Mahkeme, Aykut Ertunç’u müebbet hapis cezasına çarptırırken, sanığın cinayeti tasarlayarak işlediğini ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması gerektiğini söyleyen Tuğçe’nin annesi Tülay ve babası Özden Uludağ, avukatları Mehmet Gül aracılığıyla karar itiraz etti.

Anne Tülay Uludağ, adliye çıkışı yaptığı açıklamada “25 yaşında daha hayatının baharında olan ve bir akşam kurs çıkışı evine gelen yavrumu, evimin 10 metre karşısında pusu kurarak katleden bu caninin en ağır cezayı almasını istiyorum. Devletimden rica ediyorum, ne olur kadınlarımızı korusunlar. Başka Tuğçe’ler ölmesin. Bir yıldır yandık, tutuştuk. Tüm aile hasta olduk. Mahvolduk. Ne olursun devletim duy sesimi. Koruyamayacaksanız, kadınlarımıza kendilerini koruyacak bir formül bulun. Ne olursunuz. Bu yavrularımız yanmasın, anneler babalar yanmasın. 2 kez şikayette bulundu kızım. Koruma kararı çıktı ama maalesef hiç bir şey olmadı. Korunamadı yavrum. Her şey boşa gitti. Daha önce bu kişinin tehditlerinden çok az bahsetmişti kızım bize. ‘Babamın başı belaya girer’ diye kendisi gitti şikayetlerini yaptı savcılığa. Ama sonuç işte böyle oldu. Hiç bir çözüm yok. Yavrum gitti” dedi. 

Adliyeye gelen İstanbul Kadın Meclisi üyesi bir grup da Uludağ ailesine destek vermek için oradaydı. Grup üyeleri yaptıkları açıklamada, “Biz bugün burada, kendi hayatı hakkında karar vermek istediği için öldürülen bir çocuğumuzun davasına geldik. 1 yıl içinde 409 tane kadın katledildi. Sebebi, kendi hayatlarına karar vermek istemeleri. Tuğçe kızımız koruma kararı çıkarttırmıştır, uzaklaştırma kararı çıkarttırmıştır, ‘öldürüleceğim, beni koruyun’ diye gerekli mercilere şikayet etmiştir. Yapması gereken her şeyi yaptığı halde maalesef korunamamıştır. Tuğçe, gencecik, pırıl pırıl bir kızdı. Gelecek vadediyordu. Başkalarına hayat verebilmek için kendi organlarını bağışlayacak kadar iyi bir kızdı. Sonuçta, bir katilin evlenme teklifini kabul etmediği için öldürüldü. Kadına ve çocuklara karşı işlenen suçlarda indirim verilmemesi gerekiyor” dedi.

Yorumlar

Yorumumun sitede yayınlanmasını kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş..