SON DAKİKA HABERLERİ

Türkiye ve ABD Menbiç için anlaştı! YPG çekiliyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD ile anlaşmaya varıldığını açıkladı. Çavuşoğlu, YPG'nin Menbiç'ten çekileceğini belirtti.

Türkiye ve ABD Menbiç için anlaştı! YPG çekiliyor

Haberler peş peşe gelmeye devam ediyor... TSK'dan gelen haber ile Afrin'in merkezinin kuşatıldığı açıklanırken bir bomba haber de Dışişleri Bakanı Mevlt Çavuşoğlu'ndan geldi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ve ABD'nin masaya oturduğu Menbic için anlaşmaya varıldığını açıkladı.

YPG ÇEKİLECEK

Önümüzdeki hafta yol haritasının belirleneceğini aktaran Bakan Çavuşoğlu, YPG'li teröristlerin Fırat Nehri'nin doğusuna çekileceği bilgisini verdi. Buna göre, ABD ve Türk askerleri birlikte kritik ilçede güvenliği sağlayacak.

ABD VE TÜRKİYE...

Çavuşoğlu, "YPG Menbiç'ten çekildikten sonra orada güvenliği Türk ve ABD askerleri sağlayacak. YPG'nin çekilmesine iki ülke nezaret edecek" dedi. 

Dışişleri Bakanı'nın açıklaması şöyle devam etti: "YPG'nin olduğu bölgeler nasıl istikrara kavuşturulur, kimin yöneteceğini nasıl sağlayabiliriz. Temel prensip nüfus oranında yönetim olması. YPG hiçbir şekilde olmayacak. Menbiç'ten YPG çekilince orada ABD ve Türk askerleri olacak. YPG'nin çekilmesine nezaret edeceğiz. Buranın güvenliğini kim sağlayacak, ABD ve Türkiye. Önce bu modeli Menbiç'te uygulayacağız daha sonra diğer yerlere götüreceğiz. Bu Rakka için de, Fırat'ın doğusunda YPG'nin kontrolündeki yerler için de geçerli. 

19 Mart'taki toplantıda yol haritası net bir şekilde, tarihleriyle beraber belli olacak. Ne kadar sürede ne uygulanacak, diğer tarafa nasıl geçilecek, bunlarla ilgili takvim netleşecek. Son toplantıda tabii farklı olduğumuz şeyler olabilir ama bir anlayışa doğru gidiliyor."

 

Yorumlar

Yorumumun sitede yayınlanmasını kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş..