SON DAKİKA HABERLERİ

Yeni medya

Klasik basın kepenk kapatıyor. Geleceğin medyası internet haberciliği. Ancak kontrolsüzlüğü Türk aile yapısını tehdit ediyor. Umarım değiştirebiliriz.

Her geçen gün kan kaybeden büyük kanalların yerini sosyal medya ve internet kanalları doldurmaya başladı bile...

Medya sektöründe iş alanları, reklam alanları o kadar hızlı yer değiştiriyor ki; inanın ayak uydurmak için ya dahi olmak gerekiyor ya da dahi olmayı öğrenmek gerekiyor. Reklam pastası büyük gruplar için her geçen gün küçülürken; sosyal medyaya, internet televizyonculuğu ve gazeteciliğine yatırım yapmak gün geçtikçe daha mantıklı bir hâl alıyor.

Peki bu değişim, dönüşüm nasıl olacak; dünyada sosyal medya veya internet yayıncılığı ne durumda bunu bilen var mı? Türkiye’de internet yayıncılığına yatırım yapanlar kimler? Yabancı yatırımcılar, Türkiye’de internet yayıncılığı üzerinde ne kadar söz sahibi? Bu soruların cevabı, aslında Türkiye’nin hem güvenliğini hem de geleceğini çok ilgilendiriyor.

İnternet yayıncılığı içerik uygulayıcılarını özgürleştirdiği gibi 'medya patronu' olma yolunda ilerleyen farklı yapıda yabancı yatırımcıları da ülkemize doğru sürüklüyor. Doğal olarak hem kültürel yapıda hem örf adetlerde hem de geleneklerde ciddi anlamda bir  erezyon yaşanmaya başalayacak  önümüzdeki yıllarda... TV yayıncılığı ile zaten yeterince deforme olmuş Türk yaşayış biçimi, internet yayıncılığının yabancı yatırımcıların eline  geçmesiyle iyice deforme olacak ve seneler sonra 'tek tip' Avrupa'nın bilimini, teknolojisini değil; bildiğiniz yaşam biçimini, kültürünü almış ciddi bir kitle yaratılmış olacak. Bu yazıyı okuyup ciddi  anlamda internet yayıncılığını takip edenler ne demek istediğimi net anlıyordur.

İnternet yayıncılığı 'sosyal medya' ile entegre halde büyümeye devam ederken, üretilen içerikler için de kullanılan müziklerden tutun da editöryal yaklaşımların ne Türk örf ve adetleriyle ne gelenekleriyle ne de yaşam şekliyle  uzaktan yakından alakası yok maalesef... Bilimsel ya da teknolojik içeriklerin izine rastlamak ise nerede ise imkansız. Oyunlar, sosyal medya fenomenleri, magazinel içerikler ve internet dizileri içinde popüler olup da izlenenler arasında maalesef çok az eğitici ve öğretici içerik var. İnternet medyasının ise bu konuyla ilgili  bırakın tepkisini, bilakis çanak tutup faydalanma yoluna gittiğini görüyoruz. Gençlerimizin, çocuklarımızın ellerindeki telefonlarda, evlerindeki bilgisayarlarda, iPadlerde geleceklerinin nasıl çürüdüğünü görür  gibiyim. İnşallah, bilinçli yöneticilerle bu işlerin kuralları yeniden konulup yapılandırılır.


Gününüz aydınlık, fikriniz hür, vicdanınız yanınızda olsun.

8.2.2018
Bülent Makar
[email protected]