Reklamın iyisi kötüsü olmaz mı?

Kadınlar Günü öncesi Hülya Avşar programında ettiği sözlerle gündemden düşmedi daha da düşeceğe benzemiyor gibi. Belki de istediği budur?

Star TV'de ekrana gelen 'Bir Hülya Avşar Sohbeti'nin son bölümünde Mehmet Aslantuğ ile Hülya Avşar arasında yaşanan diyalog, bu haftanın tartışma konusu oldu. Hülya Avşar, programında konuğu olan Mehmet Aslantuğ'a "Ben şeyciyim. Erkek çalışsın, kadın evde çocuklarını kendi büyütsün, yemeğini yapsın, kocasını karşılasın" dedi ve yer yerinden oynadı. 

2018 yılında hâlâ daha 'kadınları ezmeye çalışan erkekler varken' topluma mâl olmuş bir kişinin, ekran önünde böyle bir cümle kullanması ne kadar doğru? Her gün ne yazık ki; eşi tarafından baskı gören kadın haberlerine rastlıyoruz. Çoğunluk olarak bu görüşü çok desteklemezken, kadının artık özgürlüğüne laf edilmeden kavuşmasını dilerken Hülya Avşar tam aksi gibi bir laf etti. Hem de tam 'kadınlar günü' öncesi...

Avşar kızı, tam 'kadınlar günü öncesi' öyle bir laf etti ki; gündeme oturmayı başardı. Ortaya lafı atıp geri çekildi ve kendinden söz ettirmeyi başardı. Kadın üzerinde erkek egemenliği kurmaya çalışan insanlar hâlâ ne yazık ki varken, gündeme böyle gelmek ne kadar şık olabilir ki? Hele ki eşine sırf sözünü dinlemediği için 'şiddet' uygulayan erkekler varken... Erkeklerin eşine hâlâ ''Kalk yemek yap, çocukla sen ilgilen'' gibi laflar ettiği bir ülkede, Avşar'ın söylediği bu söz 'reklam pahasına' bile olsa resmen ateşe körükle gitmek oldu bana kalırsa. 

Haber sitelerinde ve özellikle sosyal medyada resmen linç edilen Hülya Avşar'a arka çıkmaya çalışan Mehmet Aslantuğ ise şu sözleri söyledi: “Hülya’ya biraz acımasızlık ediliyor. Biz onunla çalıştık, 30 yıldır da tanışırız. Kimi onaylar, kimi onaylamaz; ama bir kıymet-i harbiyesi vardır Hülya’nın. Bana sorarsanız, Hülya ailesine de yardım eden arkadaşlarımızdan. O yardımı alan erkekler bile vardır. Hülya’nın söylemek istediği, birinin haremine teslim olmak değil. 30 yılı aşkın süredir üreten ve çalışan bir kadının böyle cümle kurması; ancak onun psikolojik ihtiyaçları ile alâkalıdır. Yani duygusal bir şey söylüyor. Hülya’yı çok da hırpalamamak lazım…" 

Neyse ki karşısında Mehmet Aslantuğ vardı; yoksa Hülya Avşar bu sözlerle daha çok linç edilirdi. Mehmet Aslantuğ sözleriyle, Hülya Avşar'ın söylediklerini bambaşka bir yere çekmek istediyse de, Avşar kızı her fırsatta 'yalnızlığından memnun olduğunu' dile getiriyor. Kaya Çilingiroğlu ile ayrılığı sonrası da, fazla rahat devam eden hayatının üzerine 'pek de erkek egemenliğini özlüyor' gibi hâli de yok bence.

Binlerce olumsuz geri dönüş alan Avşar kızının yapılan eleştiriler çok da umrunda değil gibi görünüyor. Programının çekimleri devam eden Hülya Avşar, yayın öncesi çektirdiği videoyu sosyal medya hesabından paylaştı ve yorumlara da kapattı. Sanırım eleştirileri görmezden gelerek gündemde olmanın keyfini çıkarıyordur bu aralar... Kendisi gündemde olmanın keyfini sürüyor olabilir; ama evde kimbilir kaç kadın ''Hülya Avşar bile böyle dedi'' gibi cümleler duymaya başlamıştır.


11.3.2018
Cansu Apak