Ayrton SENNA 'İkinci olan sadece ilk kaybedendir'

Koca bir ülkenin kahramanı olmak... Karşınızda Ayrton SENNA.

Yoksulluk, çatışmalar, siyasi iktidarsızlık aklınıza ne gelirse... Brezilya böyle kötü bir dönemden geçiyordu. İşte tam da o dönemde biri çıktı ve ülkenin gençlerinin idolü, kahramanı haline geldi. Hem de bu kişi bir futbolcu değildi.
 
Senna, 1960 yılında Brezilya / Sao Paulo da doğdu. Daha 4 yaşındayken karting kullanmaya başladı. Aracının numarası ise 007 idi. Çünkü Senna, James Bond hayranıydı. Senna, müthiş bir pilottu, ancak karting de hiç bir zaman mutlu sona ulaşamadı.
 
1980 yılında yarışma isteği karşı konulamaz bir hal almıştı. Senna, İngiltere'ye gitti.1981 yılında Formula Ford 1600 de yarıştı ve sadece üç yarış sonra ilk galibiyetini aldı. Senna, Formula Ford 1600 de şampiyonluğa ulaştı ve ailesinin baskısıyla ülkesi Brezilya'ya geri döndü.
 
Formula Ford 2000, Senna'ya bir koltuk verebileceğini ancak bunun için 10.000 pound istediğini söyledi. Senna pistlerden uzak kalamadı... 1982 de İngiltere'ye geri dönen Senna, Formula Ford 2000 de iki kez şampiyonluğa ulaştı. 83' de Formula 3 de şampiyon oldu.

Senna, artık Formula 1'deydi. Formula 1'in iddiasız takımlarından olan Toleman da yarışmaya başladı. Sırasıyla Lotus, McLaren ve Williams... Senna, onlarca GP kazandı, üç kez dünya şampiyonu oldu. Sadece Brezilya'lıların değil, tüm dünyanın saygısını kazandı. Siz kaç tane Formula 1 pilotu gördünüz kaza yapan arkadaşı için yarışı bırakıp, arabasını kenara çekip, koşarak gidip arkadaşını arabasından çıkaran? Senna, işte böyle bir adamdı. Brezilya'lı yoksul halk içinde elinden geleni yaptı. İmkânsız yarışları kazanan yağmur adam lakaplı Senna, 1 Mayıs 1994 de İtalya'nın İmola pistinde yarışı lider sürdürürken bir kaza geçirdi. Senna, aşkla sevdiği pistlerden dramatik bir şekilde sonsuzluğa yürüdü...

Senna'nın cenaze törenine, Formula 1'in önde gelen isimleri, Brezilya devlet erkânı, bazı devlet başkanları ve çeşitli ülkelerden gelen üç milyondan fazla insan katıldı. Tören 102 ülkede naklen yayınlandı. Brezilya, idolüne, kahramanına ağlıyordu.
 
Senna'yı bir efsane, bir kahraman yapan sadece müthiş bir sürücü olması değildi. İnsanlara verdiği değer, sevgi ve saygısı onu efsane yapan gerçek değerlerdi. Bugün, Senna'nın öncülük ettiği vakıf sayesinde 50.000 i aşkın Brezilya'lı yoksul çocuk eğitim aldı.
 
Senna, hala Brezilya'nın kahramanı!
 
 Senna'nın en büyük rakibi Alain Prost ve Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi pilotlarından biri Michael Schumacher'ın Senna için söylediği sözler.
 
Alain Prost
"Ona karşı yarışabildiğim için kendimle gurur duyuyorum. Profesyonel olarak saygı duyduğum tek pilottur. Senna'nın onuruna bir daha asla Formula 1 aracı koltuğuna oturmayacağım."
 
Michael Schumacher

"94 için konuşuyorum. Yaşasaydı Senna şampiyonluğu kazanırdı. Bu şampiyonluğu ona vermek isterdim. O, bu güne kadar gelmiş geçmiş en iyi pilottu. Onun gelecekte daha neler yapabileceğini asla bilemezdik."