Cenevre Otomobil Fuarı'nda görüşmek üzere...

Yerli otomobil için gün sayan Türkiye, kısa zaman sonra 'uluslararası otomotiv sektöründe' yerini alacaktır. İnanmayanlar olsun. Cenevre'de görüşürüz.


BMW M8 Gran Coupe Concept

Bildiğiniz gibi Cenevre Otomobil Fuarı, tüm görkemli modelleri bir araya topladı yine... Başladı ve bitti. Geriye fuardaki prototipler, yenilenen kasalar ve bol bol yapılan kritikler kaldı. Son yıllarda elektrikli otomobillere inanılmaz bir sempati var. Hatta bu sempatiyi de geçti baya baya çok satıyor artık elektrikli otomobiller... Fuarın yıldızı da onlardı zaten. Tesla'nın Model S'i, Model X'i ve son olarak daha ucuza satmayı planladığı Model 3'ü, BMW'nin İ3'ü ve diğer modellerin seri üretim elektrikli otomobillerine şimdiye kadar hiç olmayan bir şekilde ilgi var.  

Artık içten yanmalı motorlara sahip otomobillere de elektrik desteği çokça kullanılıyor. Atmosferik motorlar zaten artık neredeyse bitmek üzere. Bu otomobil severler için çok üzücü olsa da... Turbo beslemeli ve elektrik destekli modeller daha çok artık. Bu elektrikli otomobil dünyasının bir anda bu kadar popüler olmasının en büyük sebeplerinden biri de tabi ki Elon Musk. Adam uzaya bile Tesla gönderdi, daha ne yapsın!  

Peki, biz? Yani Türkiye? Otomobil dünyasında artık yerimizi almamızın zamanı gelmedi mi? Geldi tabi ki... Henüz ismini, kasa tipini, motorunu; yani hiçbir şeyini bilmiyoruz, ama bizim de bir 'yerli otomobilimiz olacak yakında' ve bu çok sevindirici bir şey... Ancak, tabi ki bazı çığırtkanlar %100 yerli olmayacağını, motorunun başka bir yerden alınacağını, tasarımı başka bir ülkenin yapacağını, şanzımanı, lastiği, jantı vs. başka ülkelerden alınacağını ve bu otomobil için %100 yerli denilemeyeceğini söylemeye başladı bile. Bu tabii çok cahilce, aptalca bir yaklaşım! 

Mercedes - BENZ AMG motoru kullanan Pagani Zonda R

Örneğin Rolls Royce, İngiltere aristokratlarının yıllardır kullandığı bir İngiliz otomobilidir. Ancak Rolls Royce'nin tamamı Alman BMW markasına aittir. Hatta birçok modelinin şasisi BMW'nin 7.60 Li modelinin şasesidir. Tabii buna kullandığı motor da dâhildir. Şimdi soruyorum size Rolls Royce İngiliz midir, Alman mıdır? Tabii ki İngilizdir! Yine örnek verecek olursak, dünyanın en bilinen Hypercar'ı Pagani Zonda, Mercedes-Benz AMG motoru kullanır. 

Bununla ilgili sayfalar dolusu örnek yazabilirim buraya. Ama anlamayan yine anlamaz. Bu nedenle biz Türkiye olarak yapacağımız araca odaklanıp işimize bakmalıyız. Kore'nin otomobil sektöründe nereden nereye geldiğini görüyoruz. KİA ve HYUNDAİ ciddi bir pazar payına sahip otomobil dünyasında... Bunu pek tabii ki biz de yapabiliriz. Yapacağız da... Buna inanmayanlar Fransız, Alman, Japon otomobillerine binmeye devam edebilirler. Biz, kendi otomobilimize bineceğiz. Ülke olarak bunun arkasında durmak zorundayız. Ayrıca bu otomobili satabileceğimiz o kadar çok ülke var ki... Düşünsenize Türki cumhuriyetler, Ortadoğu vs. Bu hem prestij hem de zenginleşmek demek... Sanayi gücü demek... Umarım yerli otomobili bu kadar eleştiren insanlar bunu anlarlar ve köstek olmak yerine destek olurlar.  

Ben günü geldiğinde 'Cenevre Otomobil Fuarı'na acaba bizimkiler nasıl bir şey yaptılar bu sene' diyerek; merakla, heyecanla gitmek istiyorum. Bunun olacağına inanıyorum. Bu konuda koşulsuz şartsız, bu işin içinde olan herkesi destekliyorum. Bunu siz de inanarak yapın. Destek olun. 

Kısa zaman sonra Cenevre Otomobil Fuarı'nda yerli otomobilimizin standının önünde görüşmek üzere... 


23.3.2018
Ceyhun Top
[email protected]