'Formula 1' geri dönüyor

Dünyanın en önemli yarışı F1 neden eski ihtişamından uzak? Kitleler niçin rekabetten soğudu? Birincilik için heyecan nerede kaybedildi?25 Mart, Avustralya GP ile Formula 1 start alıyor. Bu yıl 20 değil, 21 yarış izleyeceğiz. Yapılan testlere baktığımızda şampiyonanın en büyük adayı yine Mercedes ve Ferrari... Hamilton ve Vettel'in rekabeti, bu sene için sıkıcı geçebilir. Aslında son 4 sezondur böyle... Mercedes'ler kopuyor gidiyor, Ferrari'ler de peşinden gidiyor. Bunun sebebi biraz da araçlarda kullanılan motorlarda gizli. 

Atmosferik V8'lerden, V10'lardan; hatta V12'lerden, turbo beslemeli, elektrik destekli 1.6 litre V6'lara düştü Formula 1. Benzin kapasitesi 160 litreden 100 litreye çekildi. Bu da araçları yavaşlattı da yavaşlattı. Seyir zevkini bitirme noktasına getirdi. KERS (Kinetik enerji geri kazanım sistemi) kaldırıldı. Yerine ERS (Enerji geri dönüşüm sistemi) geldi. ERS 160 beygirlik ekstra bir güç sağlıyor. Tabii bir de DRS (Drag reduction system) var. Bu sistem de arka kanadın içindeki bir parça açılır ve downforce; yani yere bastırma kuvveti azalır. Böylece araç daha çabuk şekilde son hızına ulaşabilir. Ancak, pilot DRS'yi her istediğinde kullanamaz. Önündeki araca 1 saniyeden daha yakın olmak zorunda ve DRS Zone içinde olmak zorunda. 

Michael Schumacher, Juan Pablo Montoya, Rubens Barrichello, Jenson Button, Takuma Sato ve diğer harika pilotları V8'lerin üzerinde izlemiş biri olarak, Formula 1'den zerre kadar zevk almıyorum artık. Sadece ben değil, milyonlarca insan aynı şeyi yazıyor forumlarda ve sosyal medya hesaplarında. Ama anlayamadığımız bir şekilde ciddiye bile almıyorlar Formula 1 severleri. 

Tamam, Formula 1 dünyanın en büyük motor sporu organizasyonlarından biri, hatta birincisi; ama bunu kendi elleriyle neden öldürüyorlar, bunu anlayamıyoruz. Bazı pistlerde 6 saniye fark var, 2002 yılında atılan turla 2017'de atılan tur arasında... Bu iyileştirme değil, gerileme! Zaten 1.6 litrelik turbo motorlara geçildiğinden bu yana çok ciddi izleyici kaybetti Formula 1. Umarız V8'leri görebiliriz tekrar pistlerde... Eskisi gibi Ferrari, Mercedes, Mc Laren bayrakları sallanır tribünlerde... Bu zihniyetle zor; ama insan istiyor işte.

Formula 1, motorlar ve yeni çıkardıkları saçma sapan kuralların dışında bir hata da logoyu değiştirerek yaptı. Bence bu hatadan daha fazlası; ama motorların küçülmesi ve getirilen bazı saçma kuralların yanında önemsizmiş gibi duruyor. Eski ve yeni logoları paylaşıyorum, karar sizin. 


Solda ki yeni, sağda ki eski logo.

Son olarak Türkiye'deki İstanbul Park pistine de değinmeden geçmeyelim. Harika yarışlara sahne olan pist, bu günlerde birkaç otomobil firmasının düzenlediği etkinliklerle ayakta durmaya çalışıyor. İntercity'nin sahibi Vural Ak, İstanbul Park'ı resmen ölümden, çürümekten, heba olup gitmekten kurtardı. Hepimizin ona bir teşekkür borcu var. Vural Ak'ın İntercity İstanbul Park pistine Formula 1'i tekrar getirmek için çalıştığını da biliyoruz ve bu konuda Vural Ak'ın yanında olmalıyız. 

Umarım Formula 1 yeniden eski günlerine döner...


Atmosferik V8 motorlu Formula 1 araçlarının İstanbul'u çılgına çevirdiği o güzel günlerden bir kare.

İntercity İstanbul Park
En hızlı tur          : 1.24.770    - Juan Pablo Montoya 
En yüksek hız     : 330,3 km   - Juan Pablo Montoya
Pist tur sayısı      : 58


12.3.2018
Ceyhun Top
[email protected]