Rosa Parks ve günümüz!

Ceyhun Top yazdı: Rosa PARKS ve günümüz!

Rosa Parks - 4 Şubat 1913 de ABD / Alabama da doğdu. 24 Ekim 2005 de Detroit de öldü.
Rosa Parks'ın hayatını anlatmayacağım size, çünkü herhangi bir internet sitesinden girip öğrenebilirsiniz. Rosa'nın hayatının tek bir anını yazacağım sadece...
 
Mesleği terzilik olan Rosa, 1 Aralık 1955 de işten çıkmış evine gidiyordu. Belediye otobüsünde "değişken" statülü boş koltuğa oturdu. Çok yorgundu. O dönemde belediye otobüslerinin ilk dört sıra koltukları beyaz tenli yolcular içindi. Değişken statülü koltuklarda otobüste eğer beyaz yolcu yoksa siyahîler oturabiliyordu. Hatta otobüs tamamen beyaz tenli insanlarla dolarsa, siyahîler parasını ödedikleri otobüsten inmek zorunda kalıyorlardı, çünkü yasa böyleydi! Parks, o gün yerinden kalkmayı reddettiği için tutuklandı... O tutuklanma 381 gün süren otobüse binmeme boykotuna dönüştü. ABD Yüksek Mahkemesi Aralık 1956 da bu ırkçı uygulamayı kaldırdı.
 
Peki, günümüzde ne değişti?
Hiç bir şey... Kendi ülkesindeki insanlara sırf ten rengi siyah diye böyle bir ırkçılık yapan zihniyet, güçlendikçe, zenginleştikçe tüm dünyaya saldırmaya başladı. Hem de bunun adına demokrasi diyerek!
 
Amerika'da hala siyahî insanların 2. sınıf muamele gördüğünü biliyoruz. Ayrıca "Homeless" yani evsizler gibi bir kavram var Amerika'da. Düşünsenize dünyanın en özgür, en zengin, en güçlü ülkesi olduğunuzu iddia ediyorsunuz ama vatandaşlarınız sokaklarda, aç! Polis beyaz tenli bir suçluya başka davranıyor, siyahî bir suçluya başka. Hatta siyahî bir suçluya ya da şüpheliye hemen silah doğrultabiliyor, vurabiliyor!
 
Aslına bakarsanız böyle olması normal... Çünkü adamların başkanı, başka bir kıta da, başka bir ülkenin başkentini, başka bir ülkenin başkenti ilan edebiliyor! Bu nasıl bir şımarıklık? Peki, kimse bunlara dur demeyecek mi? Diyecek elbet... Dedi de!
 
Türkiye...
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Kudüs, Filistin'in başkentidir ve öyle kalacaktır dedi ve yaptı! Hem de arkasına onlarca ülkeyi alarak. Benim düşmanlarıma silah vermeye devam edersen operasyon yaparım dedi, yaptı! Operasyon hala başarıyla devam etmekte... Peki, Amerika bu cesur hamleler karşısında ne yaptı? Aslına bakarsanız yapmayın, etmeyin dışında bir şey yapamadı. Amerika Dışişleri sözcüsü sarışın bir hanımefendi ( Heather Nauert ) her gün çıkıp bir şeyler söylüyor. Hepsi bu.
 
Şimdi, zamanında Parks'ın yaptığı başkaldırı bazı şeyleri değiştirmişti. Ama o iç meseleleriydi ve bir şekilde çözdüler. Gerçi Amerika da ırkçılık herkesin bildiği gibi devam ediyor ama kimse bunu dillendiremiyor. Ayrıca İslam dinine ve Müslümanlara karşı da lafını sözünü hiç esirgemeyen, istemediğini açıkça dile getirebilen bir Başkanları var. Ama bu sefer karşılarında Rosa Parks yok! Türkiye var!