Sinema vs. oyun dünyası

Sinema ile yerel dünyadan çıkamayan Türkiye için oyun sektörü, yepyeni bir umut... "Crysis" bunu başardı. Başka Cevat Yerli ve kardeşleri de var.7 Guinness rekoru...

1- 24 saatte en çok satan aksiyon-macera video oyunu.
2- 24 saatte en çok satan video oyunu.
3- 1 milyar Dolar'a en çabuk ulaşan eğlence ürünü.
4- 1 milyar Dolar'a en çabuk ulaşan video oyunu. 
5- 24 saatte en çok hâsılat yapan video oyunu.
6- 24 saatte bir eğlence ürünü tarafından üretilen en yüksek gelir. 
7- Fragmanı en çok izlenen video oyunu. 

Tüm bu rekorlar, RockStar Games şirketinin 2013 yılında piyasaya sürdüğü GTA 5 ve aynı harita üzerinde oynanan GTA Online oyununa ait. Oyunun senaryosu bin sayfa... Evet, yanlış okumadınız tam 1000 sayfa! Üç ana karakteri kontrol etmenizi, onların hayatlarını onlarla birlikte yaşamanızı ve hiç bitmeyen aksiyonu ile kendinizi adeta bir sinema filmini 'oynarken' bulduğunuz bir başyapıt. 
RockStar Games, GTA 5'i geliştirmek için 137 Milyon Dolar para harcamış. Var olan bir altyapı ve üzerine harcanan 137 milyon Dolar. Peki; PR'ı için ne kadar harcamışlardır sizce? 125 milyon Dolar! Bu parayla 4 sezon tüm Türk filmlerini çekebilirsiniz herhalde... İşte vizyon! Milyar dolar barajını geçen Amerikan yapımı filmler yok mu; var tabi ki... Ama bu başka bir şey... Ayrıca RockStar Games GTA 5 ve GTA Online'dan hâlâ para kazanmaya devam ediyor. Sinemada ise böyle bir şansınız yok. 

GTA 5 gibi birçok oyun sayabiliriz, reklam için yüzlerce milyon dolar harcayan... Örneğin, Destiny serisi, yapım ve reklamı için 280 milyon Dolar'dan fazla para harcadılar; StarWars Old Republic, 200 milyon Dolar'ı sadece oyunu geliştirmek için harcadılar ve 150 milyon Dolar da reklamına verdiler. 

Düşünsenize Recep İvedik 5, Türkiye'nin 1986'dan sonraki en yüksek gişeye sahip filmi... 7.437.050 izleyici sayısı ve 85.986.157.33 hasılat... Yukarıda verdiğim rakamların yanına bile yaklaşamayan Türkiye'nin "en çok izlenen" ve "en çok kazanan" yapımı...

Tabii, bu durum birçok ülkenin sineması için de geçerli... Hatta Amerika için bile geçerli... Çünkü artık oyunlar genelde open world (açık dünya) olarak tasarlanıyor. Oyunun içinde kendi eviniz, arabanız, silahınız, iş yeriniz, düşmanınız, dostunuz oluyor. Birçok oyun da artık oyunun nasıl ilerleyeceğine sizin karar vermenize olanak sağlıyor. Eski oyunlar 1 GB, 2 GB iken, yeni nesil oyunlar 100 GB'a kadar çıkıyor. Mükemmel senaryolar, grafikler, kullanacağınız silahlar, arabalar vs. hepsi sizi heyecanlandırmak için tasarlanıyor. Üstelik sinemadaki gibi, sadece izlemenize gerek yok, aksiyonun tam ortasındasınız. Yalın ayak, bir şort bir tişörtle uçak kullanabilir, banka soyabilir, motosiklet yarışı yapabilir, paraşütle atlayabilir, düşmanlarınızla çatışabilirsiniz. Tüm bu çeşitlilik, ultra bir rahatlıkla birleşince, oyun dünyası sinemaya çok büyük bir tehdit oluşturuyor. Sinemanın geleceği hakkında bir şey diyemem; ama oyunlar dünyanın eğlence sektöründeki yıldızı olacak, bundan eminim. 
 Crysis'i de yazmadan geçmeyelim. Crysis 2007 yılında ilk çıktığında dünyayı kasıp kavurmuştu. Crysis Warhead, Crysis 2 ve Crysis 3 de dünyanın beğenisi kazanmıştı. Bu seriyi yazmamın sebebi seriyi Cevat Yerli ve iki kardeşi tasarlamış ve Crytek isimli şirketleri tarafından yapılmıştı. Oyunun dağıtımını ise dünya devi Electronic Art firması yapmıştı. 

Yerli kardeşler bir yol açtı, hadi biz de milyar dolarlar kazanan bir başyapıt yapalım. Çünkü sinemada bir şey yapacağımız yok. Bu çok belli... Zaten dünya sinemasının da hali ortada! İyi bir senaryoyla, iyi grafiklerle ve akıllıca kurgulanmış oyun içi görevlerle mükemmel bir oyun yapmak zor değil. Yapabiliriz, yapmalıyız! İnanın bana; Türk sinemasının gırtlağına kadar battığı bu komedi çöplüğünden, dünyada söz sahibi olabileceğimiz oyun dünyasına çok rahat giriş yapabiliriz. Bu kabiliyette çok genç var bu ülkede... Ama sinema konusunda aynı şeyleri söylemem mümkün değil. 

Sonuç olarak oyun dünyası sinemayı zaten geçti, hatta tur bindirdi bile... Biz de yapabiliriz! Yapmalıyız ve dünya sahnesinde geleceğin en önemli eğlence ürünü olan oyun dünyasında yerimizi almalıyız. 
 


13.2.2018
Ceyhun Top
[email protected]