Baltalı Hano kurban mı katil mi?

1800’lü yılların sonunda Osmanlı İmparatorluğu’nda yaşayan bir kadın…

Adı Hanzade... Bilinen namıyla Baltalı Hano.
Kadınların hayvanlar kadar bile değer görmediği bir dönemde nasıl oldu da adını tüm dünyaya duyurdu?

Günlerce manşetlerden düşmeyen olayın üzerinden neredeyse 200 yıl geçti. Ama Baltalı Hano şimdi yeniden gündemde... Daha birkaç yıl öncesine kadar kendisinden bir seri katil olarak söz ediliyordu. Bugün ise benim de dahil olduğum kalabalık bir grup, Baltalı Hano’nun aslında bir kurban olduğunu düşünüyor. Her gün her köşe başında bir kadın saldırıya uğruyor, tacize maruz kalıyor ya da öldürülüyor. Ülke olarak sicilimiz bir hayli kabarık. Ayşe Paşalı’nın, Özgecan Arslan’ın ve nicesinin başına gelenler gözlerimizin önünde yaşandı. Belki de bu nedenle tecavüzcüsünün başını 'balta' ile kesip köy meydanına atan Nevin Yıldırım’ı kadınların büyük çoğunluğu haklı buldu, hapse girmesine karşı çıktı. Çünkü Nevin’in yaptığı saldırı değil, nefsi müdafaaydı. Tecavüzcüsünü öldürmese, belki de kendisi ölecekti.

Dönelim Baltalı Hano’ya...
O, yaşadığı dönemin en cesur kadınlarından biriydi. Osmanlı’nın da ilk kadın kabadayısıydı.
Ama tıpkı Nevin Yıldırım gibi Baltalı Hano da kendi tercihlerini yaşayamadı. Şartlar onu zorbalığa itti. Hayatta kalmasının başka yolu yoktu.

Her şey Hanzade’nin 12 yaşındaki küçük oğlunun bir gün ortadan kaybolmasıyla başladı. Çocuğunu aramak için sokak sokak gezmeye hazırken, sevgilisi tarafından baskıyla eve kapatıldı. Ama Hanzade akıllı kadındı. O dönemler pek çok kadının yaptığı gibi erkek kılığına girerek sevgilisinin peşine düştü.

Hanzade’nin sevgilisi akşamları esnaftan haraç topladıktan sonra soluğu kuytudaki bir hamamda alıyordu. Bir gün, iki gün, üç gün… Bu hamam sefaları rutin hale gelmişti. Bir gün cesaretini toplayıp hamama Hanzade de girdi. Haftalarca aradığı küçük oğlu hamamdaydı. Hem de babası yaşındaki adamların kucağında... Hanzade’nin sevgilisinin de aralarında bulunduğu toplam 21 erkek, 12 yaşındaki bir çocuğu "hamam oğlanına" çevirmişti.

Hanzade’nin intikamı acı oldu.
Suyu ısıtmak için kullanılan odunların baltası ile hamamdaki 21 erkeğin de kellesini uçurdu. Hanzade olarak girdiği hamamdan Baltalı Hano olarak çıktı.

17 ay boyunca da oğlu ile birlikte kaçmayı başardı. Hikayenin sonunda ise yakalanarak kurşuna dizildi. Kendisi öldü; ama namı yüzyıllardır yaşıyor. Peki; Baltalı Hano bir katil mi yoksa kurban mı?

Baltalı Hano bence bir kurban…
Tıpkı tecavüzcüsünü balta ile öldüren Nevin gibi.
Onlar katil değil, kendilerine başka seçenek bırakılmamış kurbanlar.


28.1.2018
Eda Yalçın
[email protected]